Ana Sayfa Beslenme Yorgunluk hissi neden olur? Kendimizi yorgun hissetmemizin nedenleri nelerdir?

Yorgunluk hissi neden olur? Kendimizi yorgun hissetmemizin nedenleri nelerdir?

145
0
Paylaş
Yorgunluk hissi neden olur? Kendimizi yorgun hissetmemizin nedenleri nelerdir? 4

 

Sizde mi sürekli “Neden hep yorgun hissediyorum?” sorusunu soruyorsunuz. O zaman yorgunluk hissi konusunda doğru yerdesiniz.

Yorgunluk Hissinin Nedenleri

1. Sağlıksız beslenme

Yeterli ve dengeli beslenin. Sabahlar canınız hiçbir şey istemese dahi kahvaltınızı yapmayı ihmal etmeyin. Unutmayın kahvaltı en önemli öğünlerden birisi. Günde 3 öğün düzenli olarak yemek yiyin ve ara öğün yapmaya özen gösterin. Lifli gıdalar tüketim . Yeterli miktarda lif tüketmemek kabızlık ve halsizliğe neden olur. Bol bol su için , günde en az 2 litre su içmelisiniz.

2) Demir Eksikliği

Toplumda kansızlık olarak bilinir. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) yapısında oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobin miktarındaki azalma demir eksikliği olarak tanımlanır. Demir eksikliği vücutta güçsüzlük ve yorgunluğa sebep olur. Demir eksikliğinden korunmak için kuru meyveler, baklagiller, balık ve deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir. Aynı zamanda C vitamini içeriğinden zengin olan besinlerde vücuttaki demir emilimini arttırmaktadır.

3) Uykusuzluk

Uykunuzu almaya özen göstermelisiniz. Yetişkinler için günde ortalama 7-8 saat uyumaları önerilmektedir. Vücudumuz uyku sırasında yenilenir . Uykusuzluk bu işlemin yeterli düzeyde yapılamamasına neden olur böylece kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz.

4)Aşırı Kafein Tüketimi


images-3-300x168

Çoğumuz kahvenin bizi rahatlattığına inanırız ama maalesef ki her şeyin fazlasının zarar olduğu gerçeği kahve içinde geçerli . Aşırı kafein tüketimi insanda sinirlilik , tansiyon gibi şeylere sebebiyet vermesinin yani sıra yorgunluğa da sebep olmaktadır.

5) Fazla Stres

Mutsuzluk yorgunluğa sebep olan en önemli etkenlerdendir. İş hayatında ve özel hayatında stres altında olan insanlar kendilerini hep yorgun hissederler.

6) Şeker Hastalığı

Kandaki şeker , enerji üretiminde yakıt olarak kullanılmaktadır. Şeker hastaları bu işlevi yerine getiremez ve kandaki şekeri enerji üretmede kullanamazlar. Bu sebeple yorgunluk hissi yaşarlar.

7) Sigara İçmek

Sigara başlı başına bir yorgunluk sebebidir. Eğer uzun yıllardır sigara içiyorsanız ve yorgunluk hissinden şikâyetçiyseniz nedenini uzaklarda aramaya gerek yok. Sigara tüketimi akciğerlere az miktarda oksijen gitmesine neden olur ve böyle vücutta biriken toksik maddeler yorgunluk hissini oluşturur.

8) Tiroid bezlerinin az çalışması

Çok sık karşılaştığımız yorgunluk sebeplerinden birisidir. Tiroid hormonu beyninizdeki serotonin hormonu seviyenizi etkilemektedir . Tiroid hormonlarınızın az çalışması doğrudan burayı etkilediği gibi, serotonin hormonunun az salgılanmasında kişide mutsuzluğa yol açmakta ve önceki maddeler de belirttiğimiz gibi bu da yorgunluğa sebebiyet vermektedir.

 

images-2-300x152


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.