Ana Sayfa Sağlık Yirmilik Diş Çekimi Sonrasında Oluşan Boşluk Ne Zaman Kapanır ?

Yirmilik Diş Çekimi Sonrasında Oluşan Boşluk Ne Zaman Kapanır ?

23
0
Paylaş
Yirmilik Diş Çekimi Sonrasında Oluşan Boşluk Ne Zaman Kapanır ?

Yirmilik diş çekimi en yaygın diş işlemlerinden biri olmaktadır. Peki Yirmilik Diş Çekimi Sonrasında Oluşan Boşluk Ne Zaman Kapanır ? Yirmilik diş çekimi işlemi yapıldıktan sonra tamamen iyileşmek 2 hafta kadar sürebilmektedir. Çekim sonrası bakım, bir kişinin mümkün olan en kısa sürede iyileşmesine yardımcı olabilmektedir. Yirmilik dişler ağzın arkasın da büyüyen büyük dişlerdir. Çoğu insanın yirmilik dişleri 17 ila 25 yaşları arasında çıkmaktadır.

Yirmilik-Diş-Çekimi-300x206
Yirmilik Diş Çekimi

Bazı insanlar herhangi bir yirmilik dişe sahip olmayabilir. Bazen, yirmilik dişlerinin doğru konuma hareket etmesi için ağızda yeterli yer yoktur. Diş etlerini açıyla kırabilir veya sadece kısmen ortaya çıkabilmektedirler. Bu gerçekleştiğinde, yirmilik diş enfekte olmuş diş olarak adlandırılırlar ve ağrı ya da enfeksiyon gibi sorunlara neden olabilirler. Bir yirmilik diş çekimi için geçen süre, dişe ve ameliyatın zorluğuna bağlı olmaktadır.

Boşluklar Kimlerde Görülür

Yirmilik-Diş-Çekimi-Sonrası-Oluşan-Boşluk-300x200
Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Oluşan Boşluk

Diş çekimi sonrası oluşan boşluk herhangi bir yerde görülebilen ve genel bir fenomen olabilen veya sadece bir noktada bulunan dişler arasındaki boşluktur. Bununla birlikte, ön dişlerde ve özellikle üst orta bölgeler arasında daha belirgin olmaktadır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen nispeten yaygın bir durumdur.

Bilgelik dişinin çıkarılması, ameliyat sırasında mukoza ve diş etlerinin yaralanması ile açıklanabilecek çok acı verici sonuçlara neden olabilmektedir. Genellikle diş çekimi sürecinden sonra diş şişer ve yanak tarafından görülmektedir.

Boşluklar Ve Rehabilitasyon

Yirmilik diş çekimi sonrası boşluklar oluşabilmektedir. Boşluğu kapatmak için dolgu yapılabilmektedir. Bazı durumlarda dikiş atılmaktadır. Bazı durumlarda ameliyat sonrası iyileşme zaman aldığın da morluk, şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. İyileşme süreci aşağıdaki adımlarla analiz edilebilmektedir. İlk 24 saat: Kan pıhtıları oluşmaktadır, ağız ve yanakların şişmesi, çene sertliği ve acısı, yüzünüzdeki hafif morlukların iyileşmesi gibi durumlar bulunmaktadır. Rehabilitasyon süresi herkes için farklı olacaktır. Kan pıhtıları yaradan ayrılırsa veya yara enfekte olursa, iyileşme daha uzun sürebilmektedir.

Tedavi Nasıl Hızlandırılır?

Yirmilik-Diş-Çekimi-Tedavisi-300x167
Yirmilik Diş Çekimi Tedavisi

Aşırı kanamayı önlemek, yarayı enfeksiyondan korumak, yeni dokuların gelişmesine izin vererek maruz kalan kemiği korumak, ilk 24 saat içinde kan pıhtılarının gevşetilmemesi özellikle önemlidir. Diş fırçalama, ağzın çalkalanması, sıcak içecekler içmek, çiğneme gerektiren yiyecekler gibi hareketler yapılmamalıdır. En az 24 saat boyunca sıvı içmekten, alkol almaktan kaçınmalısınız. 24 saat sonra ağzınızı antiseptik gargara ile çalkalamalısınız.

Ne Yemelisiniz

Yirmilik-Diş-Çekimi-Sonrası-Yemek-300x167
Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Yemek

Yumuşak veya sıvı yiyecekler tüketmek yaralara zarar gelmesini önleyebilir. Bazı örnekler, çorba, jöle, yumuşak makarna, yumurta tüketilebilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün, yapışkan şeker veya sakız gibi çiğneme gerektiren yiyeceklerden kaçının çünkü bunlar sıkışabilir ve tedavi ettikleri yaralarda ağrı ve hasara neden olabilir. Ayrıca cips, kurabiye, ceviz ve tohum gibi sert ve canlı yiyeceklerin yanı sıra sıcak veya baharatlı yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Ağzın aynı tarafından bir veya iki yirmilik diş çekimi yapılmışsa, 24 saat sonra ağzın karşı tarafından çiğnemek mümkün olabilmektedir.

Tehlikeler Ve Tampon

Yirmilik dişin çıkarılmasından sonra deliğin mutlaka kan pıhtısı ile örtülmüş olması, aksi takdirde yara enfeksiyonu riskinin artması söz konusu olmaktadır. Bir boşluk oluşursa, bir doktora danışmanız gerekir. Yaranın etkili bir şekilde iyileşmesini sağlayacak, yaranın içine özel bir antiseptik madde emdirilmiş bir tampon yerleştirecektir. Bu ilaç tamponu, yara iyileşinceye kadar günlük olarak değiştirilmelidir. Eğer bir tedavi uygulanmazsa şiddetli ağrı, gri kaplama ve kötü ağız kokusu gibi semptomlarla kendini gösteren kovan iltihabı süreci riskini arttırır. Yoğun çene ağrısı, ağrılı şişmiş lenf bezleri, migrenler ve diğer ciddi semptomlar ve hepsinden önemlisi enfeksiyon şeklinde tehlikeli komplikasyonlar olarak kendini göstermektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.