Ana Sayfa Cilt Bakımı Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

102
0
Paylaş
Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yaz Aylarında Cilt Bakımı sağlıklı bir şekilde parlaması için nem dengesini koruyan doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük bakımların düzenli olarak yapılması gibi koruyucu önlemlerin alınması gerekir. Yaz tatiline çıkmadan önce cildinizin nem dengesini sağlamak, cildin tatil bittikten sonra bile sağlıklı ve parlak kalmasını sağlamaktadır.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı – Kuruyan cilt için ne yapılmalı

Yaz mevsiminde cilt sağlığı açısından en önemli sorunların başında cilt kuruluğu gelmektedir. Güneş ışığı cildimize temas ettiğinde, deniz ve havuzun da etki etmesi ile cildimiz zamanla kuruyarak, parlaklığını ve tazeliğini kaybetmesine neden olur. Özellikle öğle saatlerinde veya uzun süre boyunca güneşte kalındığında cilt kuruluğu kaçınılmaz hale gelmektedir. Mümkün olduğunca yüz, geniş kenarlı şapka veya güneş gözlükleri ile korunmalıdır. Ve mutlaka cilt tipinizee uygun güneş kremleri kullanmanız gerekir. Güneşten koruma özelliğine sahip kremler veya losyonlar, dışarıya çıkmadan yirmi dakika önceden sürülmelidir. Etkisini daha iyi gösterebilmesi için ise mutlaka en az 2 saatte bir tekrar sürülmesi gerekmektedir. Eğer denize veya havuza girdiyseniz, güneş kreminizi mutlaka her fırsatta tazelemeniz gerekir. Hava bulutlu olduğunda dahi güneş kreminizi sürerek dışarı çıkılmalısınız.

Cildin Soyulmaması İçin İlk Gün Yüksek Faktörlü Koruyucu Krem Kullanın

Tatil sonrasında cildinizin çok soyulup, tahriş olmaması için tatilinizin ilk günü de mutlaka SPF 50 faktörlü bir koruyucu güneş kremi kullanmanız gerekir. Ve öğlen 12 ile 4 saatleri arasında güneşin altında durmamalı, iki saatten fazla güneşte durulacaksanız da koruyucu kreminizi sürekli olarak yenilemeniz çok önemlidir. Eğer mümkünse ilk gün 2 saatten fazla güneşte kalmamalısınız. Daha sonraki günlerde ise SPF 30 faktörlü bir koruyucu krem kullanabilirsiniz. Eğer güneşlenme süreci boyunca, hafif bir acı hissetmiş veya güneş yanığı oluşumuna maruz kalmışsanız, cildinize uygun olan bir medikal krem sürmeniz gerekmektedir. Ya da hafif bir buz uygulaması dayapabilirsiniz. Temiz ince bir beze sardığınız buz parçasını, 10 saniye boyunca bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı 3-4 tekrar halinde de yapabilirsiniz. Eğer ağrınız şiddetli oluyor ise, aspirin hap veya tablet almanız da size iyi gelebilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.