Ana Sayfa Cilt Bakımı Uykusuz Kalmanın Cildinize Verdiği Zararlar

Uykusuz Kalmanın Cildinize Verdiği Zararlar

50
0
Paylaş
Uykusuz Kalmanın Cildinize Verdiği Zararlar
Uykusuz Kalmanın Cildinize Verdiği Zararlar

Birçok birey yoğun iş temposu ve hayat standartlarının getirmiş olduğu yoğunluktan dolayı uyku düzenine dikkat etmez. Oysaki uyku düzeni bebeklikten, yetişkinlik dönemine varasıya kadar dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bireyin sağlıklı olabilmesi, sağlıklı düşünebilmesi, dışarıdaki tepkileri normal değerlendirmesi açısından uyku düzeni bir hayli önemlidir. Uyku; çok uyumaktan ziyade düzenli bir şekilde olmalıdır. Yetişkin bireylerde 8 saat uyku öngörülmüştür. Bunun fazlası da zarar, azı da zarardır.

Uykusuz Kalmanın, Uyuyamamanın Sebepleri

Yetişkin bir birey ne işle uğraşırsa uğraşsın mutlaka kendisine zaman tanımalı uykuya doymalıdır. Ancak bazen çeşitli sağlık sebepleri ile de insan uyuyamayabilir. Bu durumda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Nöroloji polikliniğine giderek durum anlatılmalıdır. Uyku laboratuvarları bu işe çözüm bulan yerlerdir. Kliniğe başvuran birey için randevu alınıp bir gece hastanede uyuması istenir. Çeşitli kablolar ve bilgisayarlar ile kişi normal hastane odasında uyurken uykusu takip edilir. Buradaki amaç bireyin ne kadar zamanda uykuya daldığı uykusunu gerçekten verimli geçirip geçirmediği, ya da gece fark etmeden uykudan ne kadar zamanda bir uyanıp geri daldığı gözlemlenir. Bir gece müşaade altına alındıktan sonra sabah uyanıp tedavi sonucu hekime bildirilir ve hekim yapılmış olan testlerden sonra bireyin uyku bozukluğu çözüme kavuşturulur.

Uykusuzluk Halinde Gözde Beliren Şişkinlik

Uykunun az olması ya da fazla olması halinde direkt olarak insan vücuduna etki yapar. Bu da gözle görülür bir etkidir ve kişi zamanla bu durumdan rahatsız olabilir. En önemlisi ve en belirgin olanı da gözlere olan yansımasıdır. Gözlerin altı çok şişebilir hatta uykunun daha da verimsiz olduğu zamanlarda gözlerde belirgin bir morluk meydana gelir. Bu morluklar gözün altından kenarlarında ve üstünde oluşabilecek olan semptomlardır.

Ciltte Meydana Gelen Değişimler

Uykusuzluğun zararlarından bir diğeri de bireyin cildinde bir çökme hali oluşmasıdır. Yanaklarda belirgin olarak görülen bir renk değişimi meydana gelir. Yüzde canlılık hakim olması gerekirken uykusuzluğun vermiş olduğu sebepten dolayı bir donuk ifade yer alır. Bu da bireyin veriminin düşmesine, sağlıklı karar verememesine sebep olur.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.