Ana Sayfa Katagori Dışı Türkiye’de En Yaygın 10 Kedi Türü Nedir

Türkiye’de En Yaygın 10 Kedi Türü Nedir

72
0
Paylaş
Türkiye'de En Yaygın 10 Kedi Türü Nedir
Türkiye'de En Yaygın 10 Kedi Türü Nedir

Evcilleştirilen hayvanlar arasında belki de en sevimlileri olan kediler, çoğu zaman bizlere dostluk ediyor. Üzgün zamanlarımıza bir terapi gibi yanımıza sokulan bu dostlarımız, eski zamanlardan beri insanlara yoldaşlık ediyor. Kimi zaman fare gibi canlıları avlamak için ihtiyaç duyduğumuz kediler çoğu zaman da bize arkadaşlık etmeleri ile meşhurlar. Bazen sokakta, bazen evimizde beslediğimiz sevimli dostlarımız türlerine göre de farklılık gösteriyor. Peki Türkiye’de en yaygın görülen 10 kedi türü nedir? Bu yazımızda bunu inceleyeceğiz.

10- Bali Kedisi

Görüntü itibariyle siyam ve mavi Rus kedisini andıran bu kediler, gerek kemik yapısı gerek kürk kalınlığı ile bu iki türden çok daha farklıdır.

Oyuncu özellikleri ile bilinirler ve oldukça arkadaş canlısıdırlar. Siyam kedileri gibi ses çıkarırlar. Renkleri genellikle gridir.

9- İran Kedisi

Suratlarının yapıları itibariyle birçok türden ayrılan bu dostlarımız, belki de kediler aleminin en sessiz sakin kedilerindendir. Duygu durumunuzu çok iyi hissederler ve kendinizi kötü hissettiğinizde yanınızda bitiverirler.

8- Siyam Kedisi

Görüntü olarak ince uzun bir vücut yapısına, ince tüylere ve kürk renginden daha koyu burun ve pati renklerine sahip olan bu kediler, ne kadar sert görünseler de arkadaş canlısıdırlar ve oyun oynamaya bayılırlar.

7- Mavi Rus Kedisi

Gri bir kürk rengine ve kısa tüylere sahip olan bu dostlarımız oldukça oyuncudurlar ve çocuklarla da iyi anlaşırlar. Ayrıca zeki olması özellikleriyle de bilinirler.

6- British Short Hair Kedisi

İsminden de anlaşılacağı gibi kısa tüylere sahiplerdir. En sessiz sakin kedi ırklarından biri olsalar da bazen çok oyuncudurlar.

5- Bombay Kedisi

Yusyuvarlak sarı gözleri ve simsiyah tüyleri ile siyah kedilerin uğursuz olduğu inancını yıkabilecek kedilerdir. Oldukça sakin ve sadıklardır.

4- Van Kedisi

En belirgin özellikleri göz renklerinin birbirinden farklı olmasıdır. Diğer bilinen özellikleri ise su ile oynamayı sevmeleridir.

3- Ankara Kedisi

Yine Van kedileri gibi beyaz tüylere sahip olan bu kediler de ülkemizde oldukça yaygın bulunur.

2- Smokin Kediler

İsimlerini tüylerinin rengi ve şeklinden alan bu tür karma bir ırktır. Oldukça zeki kedilerdir.

1- Tekir Kediler

Yine isimlerini kürklerinin renginden alan bu kediler, ülkemizde en çok duyduğumuz ve en sık rastladığımız kedi türüdür. Karma bir ırktır ve çok iyi avcıdırlar.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.