Ana Sayfa Bebeğe Hazırlık Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

91
0
Paylaş
Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar; yumurtalıklardan yeterli sayıda ve yeterli olgunlukta yumurtaların elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede de yardımcı üreme yöntemlerinde başarı şansı artmaktadır. İlaç teknolojilerinin gelişmesi ve kullanılan ilaçların yan etkilerinin minimuma indirilmesi, tüp bebek tedavisi ve diğer yardımcı üreme yöntemleri açısından oldukça faydalı olmuştur.

Özellikle de mikroenjeksiyon ya da klasik tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, birden fazla folikül elde etmek için oldukça önemlidir. Yumurtalıkların uyarılması için sorumlu olan FSH ve LH adı verilen hormonlar, kullanılan ilaçların içerisinde de bulunmaktadır.

Kullanılan ilaçlar ise:

Klomifen: FSH salınımının artmasını sağlayan Klomifen, infertilite yani kısırlık tedavisi için ilk kullanılan ilaçlardandır. Klomifen, tablet şeklinde satılmaktadır. Genellikle adet döneminin 5. Ya da 9. Günleri arasında kullanılmaktadır.

Human Menapozal Gonadotropinler (HMG): Menopoz döneminde olan kadınların idrarının saflaştırılması ile elde edilmektedir. FSH ve LH hormonları birlikte kullanılmaktadır. Mikroenjeksiyon yani ICSI ve klasik tüp bebek tedavilerinde yani IVF birden fazla yumurta hücresi elde etmeyi desteklemektedir. Günlük olan kullanılan bu ilaç, deri altına enjeksiyon yapılarak uygulanır.

Uriner FSH: Menopoz döneminde olan kadınların idrarının saflaştırılmasıyla üretilmektedir. Bu ilaç HMG’den farklı olarak yalnızca FSH hormonu içerir. Yardımcı üreme yöntemlerinde, yumurtalıklardan birden fazla yumurta elde edilmesine yardımcı olur. Günlük olarak uygulanmaktadır. Deri altına enjeksiyon yapılarak uygulanır.

Rekombinant FSH: Rekombinant FSH preparatları %100 saf ilaçlardır. Laboratuar koşullarında üretilmektedir. Bu ilaçların amacı ise yumurtalıkların uyarılmasını sağlamaktır. Günlük olarak uygulanması gerekmektedir.

Gonadotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa): LH hormonun beklenenden erken yükselmesi, tüp bebek tedavilerinde istenmeyen bir sorundur. Bu durumda yumurtalar, beklenen süreden erken çatlar. Bu sebeple de istenilen sayıda ve kalitede yumurtalar elde edilemez. GnRH uygulanması, yumurtalıkların uyarılma döneminde vücudun salgıladığı LH hormonunun erken yükselişini önler. Bu sayede tüp bebek tedavisinde olumsuz durumların yaşanması engellenir.

GnRH Antagonistleri: İşlevsel olarak GnRH anologları ile aynıdır. Ancak kullanım süresi daha kısadır ve hastalar daha az merkeze gelmek zorundadır. Bu sebeple de tedavi maliyeti düşer.

Human Koryonik Gonadotropini (Çatlatma iğnesi): Yumurtaların toplanma aşamasından 36 saat önce hastaya enjekte edilmektedir. Bu enjeksiyondan 36 saat sonra ise yumurta toplama aşamasına başlanır. İlacın yapılmasından 36 saat sonra foliküllerden yumurtalar salınır. HCG enjeksiyonunun zamanlaması çok önemli olduğundan mutlaka belirtilen zamanda uygulanmalıdır.

 

Progesteron: Rahmin içini döşeyen endometrium yani rahim içi tabakası, döllenen yumurtanın yerleştiği ve geliştiği bir alandır. Gebeliğin sağlıklı büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Şayet progesteron hormonu yeterli alınmamış ise, embriyo rahim içi tabakasına tutunamaz. Bu sebeple de tüp bebek tedavi yöntemlerinde rahim içi tabakasının desteklenmesi için progesteron hormonu kullanılmaktadır. Bu tedavi süreci, luteal faz desteği olarak adlandırılır. Vajinal fitil olarak alınabilir.

Letrazol: Bu ilaç yumurta gelişimi zor olacak hastalar için tercih edilmektedir. Adetin 2-4. Günü başlanmaktadır. Günde 2 tablet olarak alınır. Beş gün kullanım süresi vardır. Şayet yumurta gelişimi meydana gelmiyorsa, arka arkaya 4 adet dönemi kullanılabilir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar ise:

Tetra 500 Kapsül: Bu ilaç tedbir amaçlı kullanılmaktadır. Kadın üreme sisteminde meydana gelebilecek enfeksiyonların engellenmesi için kullanılır. Antibiyotiktir. Yumurta toplama aşamasında kullanılmaya başlar. Yaklaşık olarak 4 günlük kullanım süresi vardır.

Prednol 16 mg Tablet: Hamilelikte meydana gelebilecek bağışıklık sistemi problemlerinin önüne geçmek için kullanılır. Yumurta toplama aşamasında başlanan bu ilaç, dört gün boyunca kullanılır. Yatmadan önce tek doz halinde alınır.

Folikasit (Folbiol veya Centrum): Folik asit bir vitamindir. Bebeklerde oluşabilecek anomalinin engellenmesi için günlük olarak kullanılmaktadır. Bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için oldukça önemlidir.

Parlodel SRO Kapsül: Prolaktin hormonu yüksek olan hastaların kullandığı bir ilaçtır.

Luveris Ampul: LH hormonu içermektedir. Her hastada kullanılmamaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.