Ana Sayfa Annenin Not Defteri Tencere Alırken Ve Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tencere Alırken Ve Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1188
0
Paylaş
Tencere Alırken Ve Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 1
Tencere

Tencere Alırken Ve Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Tencere Alırken Ve Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Her ev hanımının mutfaktaki gözdesi şüphesiz ki tencerelerdir. Hanımlar yemeklerini pişirirken pratik ve hızlı olmak isterler. Aynı zamanda yemekte lezzette olmazsa olmazdır. Tüm bu kriterlerin sağlanabilmesi tencerelere büyük görevler düşmektedir. Yemekleri hem güzel pişirecek, hem yakmayacak, hem de tencereye yapıştırmayacak.

Hanımların mutfaklarının vazgeçilmezi olan ve büyük görevler düşen tencerelerin özellikleri bunlarla da sınırlı değildir. Bir de dış görünüşleri, göz alıcı özellikleri bulunmaktadır. Çeşit çeşit, insanın içini açan renkler, yemeğiniz fokurdarken içini görebileceğiniz cam kapaklar, tencerelerin üzerini süsleyen irili ufaklı çiçek desenleri bunlardan yalnızca bir kısmıdır. Bu hususlarda tercih tamamen ev hanımlarına aittir. Kendi zevklerine göre seçim yapabilirler. Ancak tencerenin yapım malzemesi, çapı, derinliği yemeğin lezzetinde belirleyici faktörlerdir. Asıl dikkat edilmesi gerekenler bu özelliklerden ibarettir.

Tencere Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tencere seçiminde hanımları pek çok seçenek beklemektedir. Teflonlar, seramikler, güvençler, emayeler vs. bunlardan en bilinenleridir. Geçtiğimiz yıllarda alüminyum tencereler kullanılmaktaydı. Ancak bilimin ilerlemesiyle birlikte bu tencerelerin sağlık açısından büyük riskler taşıdığının ortaya çıkmasıyla teflonlara rağbet artmaya başlamıştır. Daha sonra ise teflonların sağlık açısından riskler taşıdığı ortaya çıkmış ve ev hanımları bu seçenekten de uzaklaşmaya başlamışlardır.

Son günlerde rövanşta olan tencere çeşidi ise seramiklerdir. Fiyatları diğer tencerelere oranla biraz daha yüksek olsa da ev hanımları tarafından tercih edilmektedir. Seramik tencereler yapışmazlık özelliği taşımasının yanında, kolay temizlenebilmektedir.

Tencerelerin Temizlenmesinde Püf Noktalar Nelerdir?

ff3c37b30510fa60ac8decb7c25dcf9f-300x225

Tencerelerin temizlenmesi göze oldukça zor gelmektedir. Aslında tencereleri temizlemek oldukça basittir. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Tencere ve tavalar kesinlikle bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Bulaşık makinesi bu eşyaların yapısında bozulmalara neden olabilmektedir. Bu durum tencere ve tavaların kullanım ömrünü kısaltmaktadır.

Tencereler ve tavaları elimizde yıkayacağımız için öncelikle kirini yumuşatmamız gerekmektedir. Bu nedenle tencere ve tavlara yıkamadan önce su koyup bir süre ısıtarak yemek kalıntılarının yumuşamasını sağlayabiliriz. Böylece ovalamaya gerek kalmadan kolayca temizlenecektir. Paslanmış eski dökme tencereleri ise yağ yardımıyla temizleyebilir. Şöyle ki; tencerenin içini yağlayıp biraz ısıtmak gerekmektedir. Ardından biraz tuz serptikten sonra kuru bir bez ya da peçete ile ovalayarak pastan kolayca kurtulabiliriz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.