Ana Sayfa Doğal Yaşam Tavşanlar Kaç Gün Aç ve Susuz Yaşayabilir

Tavşanlar Kaç Gün Aç ve Susuz Yaşayabilir

160
0
Paylaş
Tavşanlar Kaç Gün Aç ve Susuz Yaşayabilir
Tavşanlar Kaç Gün Aç ve Susuz Yaşayabilir

Tavşanların sindirim sistemleri diğer evcil hayvanlara oranla farklılıklar göstermektedir. Bu farklılık onların besinlerden özellikle de sekumlarında ki fermentatif karakterli mikroorganizmalardan yararlanmalarından kaynaklanır. Tavşanların besinlerden optimum olarak yarar alabilmeleri için sekumlarında istenilen seviyede bir mikroorganizma topluluğun sağlanmış olması gereklidir. Söz konusu topluluğun sağlanması ise yavru tavşanların sütten kesilmesinin hemen ardından başlar. Yani sütten kesimin ardından yavru tavşanların beslenmesi onların yaşamlarının geri kalanını direkt olarak etkilemektedir. Bu süreçte beslenmede yapılacak herhangi bir yanlış geri dönüşü olmayan defektlere sebep olmaktadır.

Diğer evcil hayvanların mama çeşitlerine baktığınızda yavru ve erişkin hayvanların mamalarının farklı olduklarını görebilirsiniz. Aynı durum tavşanlarda da vardır. Tavşanlara verilmesi gereken besinlerde ise sütten kesilen yavrulara verilmesi gereken gıdaların nem oranlarının düşük olmasına dikkat etmektir. Bunun sebebi ise sekumlarında ki mikroorganizma topluluğu ile alakalıdır. Yüksek oranda nem içeren gıdalar yavru tavşanların sekumlarında daha değişik mikroorganizmaların gelişmesine neden olur ve olması gereken mikro flora seviyesi gelişmez. Bunun neticesinde de tavşanlar ishal sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Özellikle de genç yaşlarda tavşanların beslenme bozukluğuna bağlı olarak gelişen ishal hastalıklarında kurtulma ihtimalleri oldukça düşüktür. Bu sebeple sütten kesildikten sonra tav şanlara nem oranı düşük olan yonca, kuru saman gibi kuru ot ve pelet yem verilmesi gerekir. Tavşanlar gün içerisinde az az fakat sık sık beslenmelidirler. Bu onların gelişiminde ve sağlıklı bir yaşam sürmelerinde oldukça önemlidir.

Yani tavşanlar kaç gün aç kalabilir sorusunun cevabı çok uzun süre aç kalamadıklarıdır. Yapı olarak oldukça hassas olan tavşanların beslenmelerine gerekilen önem verilmediği takdirde 1-2 gün gibi çok kısa sürede ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara sebebiyet verilebilir.

Peki, Tavşanlar Kaç Gün Susuz Kalır?

Tavşanlara her öğünlerinde mutlaka taze su verilmesi gerekir. Çünkü tavşanlar da suyun önemi oldukça önemlidir. Tavşanlara uzun süre su verilmemesi temizlenmek adına yuttukları yünlerin midelerinde ve bağırsaklarında birbirine yapışmasına sebep olur. Bu da boşaltım sistemlerini tıkama riski taşıdığı için tavşanlar çok kısa süre de yaşamlarını yitirebilirler. Tavşan besleyecek olanların bilmesi gereken nokta oldukça hassas oldukları için onlara bebek gibi yaklaşmak gerektiğidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.