Ana Sayfa Katagori Dışı Sülük Nasıl Bir Canlıdır Tıbbi Amaçlarla Kullanımı Nasıldır

Sülük Nasıl Bir Canlıdır Tıbbi Amaçlarla Kullanımı Nasıldır

80
0
Paylaş
Sülük Nasıl Bir Canlıdır Tıbbi Amaçlarla Kullanımı Nasıldır
Sülük Nasıl Bir Canlıdır Tıbbi Amaçlarla Kullanımı Nasıldır

Sülük tarihi çağların hemen hemen tamamında kullanılan, geçmişten geleceğe halen de kullanılmaya devam eden çok işlevli bir hayvandır. Bu mucizevî ve tarihe meydan okumuş, okumaya da devam eden hayvan biyolojik açıdan omurgasız hayvanlar grubunun solucan dalında yer alır. Sülüğün bir halkalı solucan olmasının yanı sıra kendi grubu içinde yer alan diğer solucanlara göre işlevsel açıdan çok özel bir türdür. Biyolojik açıdan pek çok fonksiyonel organ içermesiyle birlikte özellikle tıp alanında kullanılır.

Sülüğün Biyolojik Yapısı

Sülük biyolojik açıdan incelendiğinde vücudunun halkamsı şekilden oluştuğunu ve bu halka adedinin 34 olduğunu söyleyebiliriz. Vücudunun her yeri Kütikula tabakasıyla (ince bir tabaka) çevrilidir. Oldukça kaygandır dış vücudunu kolay hareket ettirebilen bir hayvandır. Vücudunun bu denli ince olmasının bir sonu olarak dış ortamdan ısı-kemo reseptörlerini hemen algılayabilirler. Sülüğü genel itibari ile incelersek en önemli organ olarak ağzını seçebiliriz. En önemli organını ağız olarak belirtme sebebimiz ise sülüğün çoğu fonksiyonel işlevini buradan gerçekleştirmesidir. Üç adet çeneye sahip olan sülük her çenesinde 60-80 adet diş bulundurmaktadır. Dişlerinin uç kısmında yer alan delikler sayesinde tıpkı bir enjeksiyon görevini görür. Ayriyeten de iki adet vantuzu vardır. Sülüklerin her türlü dış reseptörlere karşı duyarlı olmasından dolayı yoğun ışık, koku tarz etmenler sülüğe zarar verebilir.

Sülüğün Tıptaki Yeri

Sülük geçmişten geleceğe her jenerasyondan insanların tıp alanında tercih ettiği ilk alternatif seçenektir. Bu kadar ilgi odağı haline gelme sebebi ise sülüğün biyolojik açıdan sahip olduğu organ ve organ işlevi gören yapılarıdır. İnsanda kirli kanı vücuttan uzaklaştırmak adına kullanımda yaygındır. Vücuttan kirli kanı uzaklaştırmada ise çeşitli organlarını kullanır ve acı hissetmemizi engelleyen özel yapıda enzimler salgılar. Doğal acısız bir şırınga işlevi görür. Sülük, ağız kısmında bulunan 3 adet çene ve her çene de yer alan 60-80 adet dişle birlikte pek çok insanın sağlına kavuşmasını sağlamıştır. Isıya ve çoğu reseptöre duyarlı olmasından dolayı kirli kanın biriktiği yeri hemen tespit eder ve acısız bir şekilde enjeksiyon görevi üstlenerek kirli kanı vücuttan uzaklaştırır. Alternatif tıpta halen kullanılmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.