Ana Sayfa Sağlık Spor Yapmak İçin Alternatif Yerler

Spor Yapmak İçin Alternatif Yerler

73
0
Paylaş
Spor Yapmak İçin Alternatif Yerler
Spor Yapmak İçin Alternatif Yerler

Salonda spor yapanlar için sıkıntı yok. Hazır aletler, hazır antrenman programları, hareketleri gösterecek işi bilen bir hoca, motive olmakta zorlanmayacağınız bir ortam, belli bir amaç için oraya gelmiş ve amacı için çalışan hırslı insanlar vs. derken salonlar, amacı ne olursa olsun spor yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Ancak her güzel şeyde olduğu gibi bunda da belli fedakârlıkları yapmak kaçınılmazdır. Her ay salona ödenmesi gerek bir ücret, yoğun mesai veya derslere rağmen işten ya da okuldan sonra o yorgunlukla bir de salona gitme gerekliliği, ders çalışma, çoluk çocukla aileyle ilgilenme, yapılması gereken işler, gezip-tozma vb. dururken tüm bunları bir kenara bırakıp salona gitmek fedakarlığın ta kendisidir. Hele bir de ev hanımıysanız sizi bekleyen ev işleri, akşama yetişmesi gereken yemek derdi, bakılması gereken çocuklar, gidilmesi gereken komşular vs. düşünüldüğünde salona gidecek ne vaktiniz ne dermanınız kalmıyor zaten.

Diğer yandan, salonlar her ne kadar sporun merkezi olsa da, her salon sütten çıkmış ak kaşık değil maalesef. Pis, duş imkânı olmayan, rutubet kokan, aletleri yetersiz, paslı, dar, merdiven altı, hocasız, görünürdeki hocanın hiçbir şey bilmediği veya kaba olduğu, antrenman programı bile olmayan, olsa bile hareketleri gösterecek kimsenin olmadığı, spor yapanların pis, ter kokulu olmalarına rağmen uyarılmadığı, mikrop yuvası (salonlarda antrenman yaptığım dönemlerde tuvaletten çıkıp ellerini yıkamadan antrenman yapan mahlûklara çok rastladığım için), salon sayısı hiçte azımsanmayacak çoğunlukta.

Ülkemizde sporun tabana çok yayılmamış olmasından dolayı spor salonları çok sayıda değil. Özellikle küçük Anadolu şehirlerinde ve ilçelerinde salon bulmak mucizedir. Çoğunda yok. Tek tük olanlarda ise yukarda saydığımız problemler mevcut. Hal böyle olunca ya spor yapmayıp kendimizi salacağız ya da spor yapmanın başka yollarını arayacağız. Birinci şık kabul edilemez. Sporun gerekliliğini izah ettik. Kararlıyız ve ne olursa olsun yapacağız. O zaman spor yapmanın başka yollarına bakacağız. Neler olabilir bunlar? Evler, parklar, bahçeler akla ilk gelen seçenekler.

Ülkemizde refah seviyesinin artmasının günlük yaşama yansımasıyla parkların sayısı ve kalitesi arttı. Eskiden park yoktu, olanlarda ise pek bir şey yoktu. Ancak şimdi parklarda sadece çocuklar için oyun alanları değil aynı zamanda büyükler içinde spor alanları var. Akşam serinliğinde bir araya gelmiş teyzelerin belediyenin koyduğu o aletlerle bir uğraş içinde olduklarını, dedelerin bisiklet çevirdiklerini görmek sevindirici bir gelişme.

Hemen belirtmeliyim ki antrenman deyince gözünüz korkmasın. Öyle profesyonel bir sporcu gibi kan ter içinde kalacak şekilde antrenman yapmayı kastetmiyoruz. Amaç ne olursa olsun burada asıl belirleyici faktör diyet olduğu için amacınıza göre bilinçli diyet yaptığınız müddetçe, spor yapmak işimizi kolaylaştırıcı bir etmen olarak hayatımızda yer alacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.