Ana Sayfa Anne/Çocuk Sosyal Aktivite veya Sporun Çocukların Derslerine Etkileri

Sosyal Aktivite veya Sporun Çocukların Derslerine Etkileri

12
0
Paylaş
Sosyal Aktivite veya Sporun Çocukların Derslerine Etkileri

Okullarda veya okul öncesi dönemlerde gerçekleştirilen sosyal aktiviteler ve spor aktiviteleri çocuklar için hayati bir önem taşıyor. Sosyal Aktivite veya Sporun Çocukların Derslerine Etkileri olumlu yönde olmaktadır.

ocuk-ve-Spor-300x180
Çocuk ve Spor

Araştırma yapan, sorgulayan, düşünen ve sadece tüketen değil aynı zamanda üreten bir nesil yetiştirmenin temelinde eğitim yatmaktadır. Öğrenciler için birey olma niteliği kazandırmayı temel amaç olarak belirlemiş olan eğitim, günümüzde sadece ders ve ders çalışma unsurlarını kapsıyor.

Geleneksel eğitim metotları ve müfredatın dışında sosyal aktivite da spor aktiviteleri ile zaman geçiren çocukların derslerinde ve sınıf için davranışlarında daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Sosyal Aktivitelerin Faydaları

Sosyal-Aktivitelerin-Derslere-Etkisi-300x188
Sosyal Aktivitelerin Derslere Etkisi

Dersler dışında sosyal aktiviteler ve herhangi bir spor dalı ile uğraşan öğrencilerin derslerinde çok daha başarılı oldukları yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Sosyal aktivitelerin ve spor faaliyetlerinin hem çocuk üzerinde hem de çocuğun dersleri üzerindeki olumlu etkilerini saymak gerekirse;

İletişimi Kuvvetlendirir

Sosyal-Aktivite-ve-Çocuk-Başarısı-300x164
Sosyal Aktivite ve Çocuk Başarısı

Spor ya da herhangi bir sosyal aktivitede görev alan öğrencilerin çevresindeki insanlar, diğer öğrenciler, sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile çok daha sağlıklı iletişim kurdukları belirlenmiştir. Yanlış anlaşılma ve yanlış anlamadan doğacak olan problemlerin de büyük ölçüde önüne geçilmesini sağlayan sosyal aktivite ve spor aktiviteleri çocuğun dersleri ve sosyal hayatının olumlu yönde etkilenmesini sağlamaktadır.

Sorumluluk Sahibi Bireyler Yetişir

Sosyal aktiviteler ve spor aktiviteleri sayesinde özgüveni artan bireyler haline gelen öğrencilerde sorumluluk bilinci çok daha erken ve çabuk gelişir. Sosyal aktivite ve spor faaliyetlerinde yer alan öğrencilerin sorumluluk almaktan kaçınmadıkları gözlemlenmiştir. Öğrenciler ödevleri, dersleri ve okul içerisinde ve dışarısında yapmakla yükümlü oldukları ders davranışları konusunda sorumluluk kazanırlar.

Farklı ve çeşitli etkinliklerde ya da spor faaliyetlerinde görev alan çocukların düşünme, karar verme yetileri diğer öğrencilere göre çok daha çabuk ve sağlıklı olarak gelişir. Aynı zamanda kötüyü iyiden, zararlıyı yararlıdan ayırmayı öğrenirler. Bütün bunlara ek olarak tepki vermeyi ve beğeni / takdir duygularını da dile getirmeyi öğrenirler.

Uyumlu Olmayı Öğretir

Sosyal aktiviteler ve spor faaliyetleri, okul, sosyal yaşam ve ileride yaşanılacak olsan iş hayatında bulunulan ortam ve kişilerle uyumlu olmayı, kaynaşma ve dayanışma ruhunun gelişmesini sağlar. Nerede ve nasıl konuşması gerektiğini, okul ve okul dışında nasıl davranması gerektiğini öğrenmede sosyal aktivite önemli rol oynar. Sınıf arkadaşları ve sınıf ortamı ile uyumlu olan çocuk derslerinde çok daha başarılı olmaktadır.

Bir Uygulama Alanıdır

Sporun-Derslere-Etkisi-300x150
Sporun Derslere Etkisi

Anlatma ve anlama ve bu alanların üzerine kurulu dört temel unsur olan yazma ve konuşma ( anlatım ) ve dinleme ve okuma ( anlama ) becerilerinin öğrenilmesinde büyük bir önem taşıyan sosyal aktiviteler ve spor faaliyetleri derslerde öğrenilen bilgi ve becerilerin teorikten pratiğe geçirilmesi alanında da büyük önem taşımaktadır.

Öğrenciler için hem zihinsel hem de fiziksel gelişim için büyük önem arz eden sosyal aktivite çocukların analitik düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirerek derslerinde daha da başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır.

Öğrenciler için derslerinin yanında alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek olan spor eğitimleri, jimnastik aktiviteleri, satranç ya da tiyatro eğitimleri ya da drama eğitimleri ile öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerinin çok daha sağlıklı olması sağlanmaktadır.

Yetenekleri, ilgi alanları ve eğilimleri ile alakalı alanlarda sosyal aktivite ve spor faaliyetlerine katılan öğrenci dersleri konusunda çok daha kolay motive olmakta ve çok daha açık bir zihne sahip olmaktadır. Spor faaliyetleri, kültürel ve sosyal aktiviteler ile beraber derslerini sürdüren öğrencilerin çok daha başarılı oldukları yapılan araştırmalar ile gözlemlenmiştir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.