Ana Sayfa Cilt Bakımı Selülit Kaç Yaşında Başlar

Selülit Kaç Yaşında Başlar

102
0
Paylaş
Selülit Kaç Yaşında Başlar
Selülit Kaç Yaşında Başlar

Selülit probleminin östrojen salınımıyla olan bağlantısı bilinmektedir. Östrojen yalnızca kadınların salgıladığı bir hormondur. Bu yüzden selülit erkeklerden çok kadınlarda görülmektedir. Derinin altında biriken fazla yağların oluşturduğu portakal kabuğuna benzer pürüzlü görünüme selülit denir. Selülit dolaşım sistemiyle alakalı bir sorunun habercisi olabileceği gibi deri altında biriken toksit maddelerin de habercisi olabilir.

Bebeklerde de Selülit Var

Yetişkinlere özgü bir durum olduğu düşünülen selülit kişilerde bebeklikten itibaren görülebilmektedir. Selülit oluşumu için en erken yaş ikidir. Bebeklerde görülen erken selülit genellikle dört yaşından sonra kendiliğinden kaybolmaktadır. Fakat erken çocukluk döneminde yaşanan selülit sorununun kendiliğinden ortadan kalkmasıı, bebeğin ilerleyen senelerde selülit sorunu yaşamayacağı anlamına gelmez. Erken çocukluk evresinde tespit edilen selülit kişinin ilerleyen yıllarda önemsenmesi gereken büyüklükte bir selülit problemi yaşayacağına dair işaret sayılabilir. Bu yüzden selüliti olan bebeklerin sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersize alıştırılması oldukça önemlidir.

Yaşlanmaya Bağlı Selülit

Bebeklerde görülen selülit daha çok genetik yatkınlıkla alakalıdır. Fakat selülit yalnızca genetik yatkınlık yüzünden ortaya çıkmamaktadır. Selülit oluşumuna genetik yatkınlığı bulunmayan kişilerde de sağlıksız beslenme, egzersiz alışkanlığının bulunmaması, düzensiz yaşam gibi nedenlerden ötürü ilerleyen yaşla birlikte rastlanabilmektedir. Selülitler kişinin yaşam koşullarına bağlı olarak yirmi yaşında ortaya çıkabileceği gibi ilk selülit oluşumu kırk yaşında gerçekleşen kişiler de mevcuttur.

Uzun Yıllar Selülitsiz

Uzun yıllar selülitsiz yaşamak ve selülit oluşumunu olabildiğince geciktirmek için alınabilecek bir dizi basit önlemden söz edilebilir. Bu önlemlerin başında şeker ve karbonhidrat tüketiminin minimuma indirilmesi gösterilmektedir. Beslenme alışkanlıkları kadar büyük bir etkisi olmasa da düzenli uyku ve stressiz bir yaşam da selülit oluşumunu engelleyen faktörler arasındadır. Genetik nedenlerle selülite yatkın olan bebeklerin selülitleri dört yaşından sonra kaybolsa bile ebeveynler bebeğin çocukluk ve gençlik evresinde düzenli beslenmesini ve düzenli yaşamasını sağlamalıdır. Kilo alıp vermek de selülit oluşumuna yol açan önemli nedenlerden birisidir. Özellikle selülit oluşumuna genetik yatkınlığı bulunan kişilerin ağırlıklarını stabil tutması oldukça mühimdir. Hazır gıdalardan uzak durmak ve fast food tarzı beslenmeden kaçınmak da selülit problemini mümkün mertebe azaltmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.