Ana Sayfa Hastalıklar Reflü Ameliyatı Sonrası Beslenme

Reflü Ameliyatı Sonrası Beslenme

149
0
Paylaş
Reflü Ameliyatı Sonrası Beslenme
Reflü Ameliyatı Sonrası Beslenme

Reflü; bir çeşit sindirim sistemi hastalığı olarak, tüketilen besinlerin tekrar ağıza doğru gelmesi şeklinde ifade edilebilir. Ameliyat yöntemi ile tedavi edilen bir hastalıktır. Laparoskopi yani kapalı ameliyat yöntemiyle, tedavi edilir.

Reflü ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemlidir. Midedeki rahatsızlığın geçirilmesinden sonra, yeniden nüksetmemesi için doğru ve hekimin önerdiği şekilde beslenme programına uyulmalıdır.

Reflü Ameliyatı Sonrasında Uyulması Gerekenler

Ameliyat sonrası yemek yerken, küçük lokmalar alınması yutma sorunlarının azalmasına yardımcı olur. Özellikle ilk günler sıvı gıdalar tüketilmelidir. Oda sıcaklığında bekletilen gıdalar, sık sık yiyerek tüketilmelidir. Reflü ameliyatı iyileşme sürecinde, asitli ve yoğun aromatik besinlerden uzak durulmalıdır. Mide yanmasının olmaması için; nane, domates, baharatlı yiyecekler, unlu mamüller gibi gıdalar tüketilmemelidir.

Reflü ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıklarında; portakal gibi asitli yiyecek ve içecekler olmamalıdır. Yağlı besinlerden uzak durulması, midenin rahatlamasını sağlar. Yemekler, kızartma usulüyle değil buharda ya da ızgarada pişirilerek tüketilmelidir. Sebze püreleri ve çorbalar, iyileşme sürecinde en yararlı besinler arasında yer alırlar.

Reflü Sonrası Beslenme Alışkanlıkları

Sıvı tüketimine yoğun şekilde yer verilmeli fakat asitli içecekler tüketilmemelidir. Reflü ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıklarında; şalgam suyu, turşu gibi gıdalar tüketmemesi gereklidir. Dondurulmuş ürünler ve kuru baklagiller, menüde olmaması gereken gıdalar ve hamur işleri özellikle iyileşme sürecinde tüketilmemesi gerekenlerdir.

Portakal, mandalina, limon, domates, yeşil soğan ve yoğurt gibi mide ekşimesi, yanmasına neden olabilecek yüksek asitli besinlerden uzak durulmalıdır. Çikolata veya kakaolu ürünlere ara verilmeli, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri bu süreçte tüketilmemelidir.

Lezzetli ve sağlıklı şekilde tüketilebilecek yiyecekler arasında; haşlama et yemekleri, balık yer alıyor. Meyve suları ve özellikle ev yapımı kompostolar tüketilebilir. Süt ve peynir gibi asitli besinler, az şekilde yenebilir. Pirinç ile yapılan yemekler reflü ameliyatlarından sonra izin verilen ürünlerdir. Ilık ve açık çay içilebilir, tüm sebzeler afiyetle tüketilebilir.

İyileşme sürecinde kafein alınmamalı, doktor tarafından hazırlanan diyet listesine tam manası ile uyulmalıdır. Beyaz etlerden tavuk ve balık yemekleri yapılabilir, kızartma yerine buğulama veya ızgara şeklinde tüketmek, midenizin rahatlamasını ve iyileşmesini sağlayacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.