Ana Sayfa Annenin Not Defteri Prematüre Bebek Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Prematüre Bebek Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

36
0
Paylaş
Prematüre Bebek Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir ? 3
Prematüre Bebek Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir
Prematüre Bebekler
Prematüre Bebekler

Prematüre bebekler normal doğum zamanına göre daha erken bir dönemde dünyaya gelmektedir.  Bu nedenle beslenme sorunu oluşması normaldir. Hastanede bir süre kalan prematüre bebekler eve geçtiklerinde beslenme ile ilgili birçok sorun yaşayabilir. Doğum sonrasındaki dönemde ortaya çıkan bu sorunlar genel olarak yutma ve emme zorluğudur.  Yoğun bakım ünitesinde kalırken hastane ve aile bebeğin beslenmesinde ortak olarak çalışırken ev yaşamına geçince aileler tek başına bebeklerini beslemek için çalışır.

Prematüre Bebekleri Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prematüre bebekler son derece hassastır. Bu nedenle prematüre bebekleri beslerken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İşte onlardan bazıları;

 • Prematüre bebekleri beslerken bebeğin başı 45 derecelik açı ile tutulmalıdır.
 • Mamayı vermeden önce mutlaka ısı kontrolü yapılmalıdır.
 • Biberon emziğinin akış hızı kontrol edilmelidir.
 • Prematüre bebeği besleyen kişinin konforlu olması önemlidir.
 • Mama ya da anne sütü miktarı doktorun belirttiği şekilde olmalıdır.
 • Beslenme süresi 30 dakikayı geçmemelidir.
 • Prematüre bebekler normal bebeklere göre çok daha erken zamanda dünyaya geldiği için çene kasları tam olarak gelişmez. Bu nedenle çok daha çabuk yorulur. Bu sebeple bebeği biberonla beslerken ona yardım edebilir ve parmağınızla çenesine destek sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğiniz emdikten sonra uykuya geçiyorsa gazı olabileceğini unutmayın. Böyle bir durumda önce bebeğinizin gazını çıkarın, sonra besleyin.

Prematüre Bebeklerin Beslenmesi

Prematüre bebeklerin beslenme süresi 30 dakikayı geçmemelidir. Çünkü beslenme süresi uzadıkça öğün sayısı azalmakta ve kilo kaybı sorunları ortaya çıkmaktadır. Prematüre bebeği beslerken bebeğin hareketleri ve ten rengi kontrol edilmelidir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir bebek rengi pembe olup bebeğinizde soluk bir renk meydana geliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bebekte renk değişikliği, veya yüz kısmında morarma gibi durumlar ortaya çıkarsa mutlaka doktora götürülmelidir.

Prematüre Bebeklerde Beslenme Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

 • Prematüre bebeği besledikten sonra sol ya da sağ tarafa yatırabilirsiniz.
 • Başını bir miktar dikleştirmek doğru bir seçenek olacaktır.
 • Prematüre bebekleri besledikten sonra aspirasyon adı verilen komplikasyonlar oluşabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalı ve annelerin son derece dikkatli olması gerekmektedir.

Prematüre Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Giderilir?

Prematüre Bebeklerde Kabızlık Sorunu
Prematüre Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Prematüre bebeklerde kabızlık sorunu sık sık karşılaşılabilecek bir durum olup uzun süreli olarak devam ederse mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.  Hem yeni doğan yoğun bakım ünitesinde hem de bebek bakım odalarında hemşireler annelere bağırsak masajı nasıl yapılacağı konusunda eğitim vermektedir. Bu masajı evde kendinizde uygulayabilirsiniz. Doğru bir şekilde uygulandığında prematüre bebeklerin sindirimleri kolaylaşacak ve kabızlık sorunu önemli ölçüde ortadan kalkacaktır. Aksi halde prematüre bebekle kabızlık nedeniyle çok sıkıntı yaşayacaktır. Anne adaylarının uygulayacağı masaj en kısa sürede etkisini gösterecektir. Masaj sonrasında rahatlayan prematüre bebekler rahat bir uyku uyuma imkanı yakalayacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.