Ana Sayfa Doğal Yaşam Poliüretan Kumaşlar Nasıl Temizlenir?

Poliüretan Kumaşlar Nasıl Temizlenir?

161
0
Paylaş
Poliüretan Kumaşlar Nasıl Temizlenir? 1

 

 

Poliüretan-Kumaş-780x400-300x154

Poliüretan kumaşlar destekli çoraplar, esnek mayoar, streç pantolonlar ve esnek mayoların yapımında kullanılmaktaydı. Ama artık poliüretan kumaşların yerini lastikler aldı. Poliüretan kumaşlarla vatkalar da üretilmekteydi.

Poliüretan kumaşlar nasıl temizlenir diye sorulduğunda bu tarz kumaşları sıcak su ile ya da makinede kısa zamanlı ılık suda yıkayabilmeniz mümkündür. Bu kumaşları kesinlikle aşırı güneşli bir yerde kurutmayın. Kısmen güneş alan bir yerde yani yarı gölgeli bir alanda kurutulmaları gerekmektedir. Bu tür kumaşlar kurutma makinesinin içinde de aşırı sıcağa maruz bırakılmamalıdır.

Poliüretan kumaş Temizliği

Birçok kumaş türünün kendine has temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Poliüretan kumaşlar nasıl temizlenir sorusuna yönelirken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü yanlış bir uygulamada kumaşın yapısı hemen bozulabilir. Özellikle poliüretan kumaşların çamaşır makinesinde ve kurutma makinesinde yüksek ısıya maruz bırakılması çok yanlıştır. Çünkü bu kumaşın içinde genellikle lastik bulunmaktadır ve yüksek ısıda özelliğini yitirmektedir. Bu yüzden bu tarz kumaşları çamaşır makinesinde yıkarken ılık suda yıkamaya dikkat etmelisiniz. Bu tarz kumaşların kurutulurken makinenin kurutma bölümünde değil de gölgelik bir alanda kurutulması daha iyidir. Bu şekilde yapıldığında yapısı gereği kumaş bozulmaz.

Poliüretan kumaşlar nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı ise bu tür kumaşların çamaşır makinesinde ılık ayarda yıkanmasıdır. Eğer suni ipek ise ılık su yanında deterjanla yıkanmalıdır. Bu tür kumaşlar has ipek kadar hassas olmasa bile yine de dikkat edilmelidir. Poplin ise hem suni ipek hem de has ipek karışımı olan bir kumaş türüdür. Bu tür kumaşlarda satın alınırken üzerinde yıkanma talimatı bulunmaktadır. Bu yüzden kumaşların üzerindeki talimatlara bakarak yıkarsanız kumaşınız bozulmamış olur. Ancak bu talimatlar dışında kumaşları yıkarsanız ise kumaşta bozulmalar oluşabilir.

Poliüretan kumaşların temizlenmesinde kumaşın türünü bilmeniz de oldukça önemlidir. Çünkü kumaşın türünü bilirseniz nasıl yıkanacağını, temizleneceğini ve kurulanacağını da bilirsiniz. Bu tür kumaşları satın alırken üzerinde yazılan talimatlara uygun davranmanız önemlidir. Kumaşına göre yıkama, temizleme ve kurulama yöntemi uyguladığınızda bu tür kumaşları daha uzun süreli kullanabilirsiniz. Son olarak toparlamak gerekirse poliüretan kumaşlar elde sıcak su ve deterjanla ve makinede ılık su ile yıkanabilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.