Ana Sayfa Anne/Çocuk Okulu Reddeden Çocuklar İçin Çözüm Yolları

Okulu Reddeden Çocuklar İçin Çözüm Yolları

42
0
Paylaş
Okulu Reddeden Çocuklar İçin Çözüm Yolları 2
Okulu Reddeden Çocuklar İçin Çözüm Yolları

Çocuklarda okul reddi, çığlık atılırken okula giden çocukları gördüğümüz sahne ile aynıdır. Sürekli olarak bir bahane bulup, okula gitmek istemezler.Hüzün hali, sık sık ağlama ve nihayetinde gelişen depresyon aileleri bu konuda destek almalarına kadar götürür. Anlaşamamak, devamsızlık, kendini zarar verme durumları ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ne yapılması gerekir?

Okulu Reddeden Çocuklar
Okulu Reddeden Çocuklar

Çözüm Yolları

Okul çocuklarda yeni bir heyecan başlatacağı için endişe gibi duygular görülebilir.Bu durum çocuğunuza özgü değildir ve çözümün varlığını bilmek için aileye göre altta yatan problem teşhis edilmelidir. Problem bilindikten sonra çözümü de kolay olacaktır.

  • Çocuğunuzla okula gitmek istemenin nedenleri hakkında konuşun ve onlara kendi hislerinizi ilettin. Neden gitmek istemediklerini dinleyin.Kendilerini anlaşılır hissederler ve sizinle iletişim kurmayı kabul edebilirler.
  • Bazen çocuklar çok kolay açıklayabilir, bu gibi durumlarda resimler çizebilir, öykü yapabilir veya insan figürü oyuncaklarının yardımıyla farklı bir iletişim kanalı kullanabilirsiniz.
  • Problem ev ise, bu alandaki düzenlemeleri ve çocuğun yaşını ve bilişsel gelişimini yeterince güçlendirecek aile içi iletişim becerilerini kullanmalısınız.Gelişime destekleyici bir yaklaşım kullanılmalıdır.
  • Okul sorun ise okul düzenlemeleri yapılmalıdır. Okuldaki insanlar arasında bir sorun varsa, danışmanlık hizmetini ve yöneticileri işe dahil etmek yararlıdır. Eğer okulun neden olduğu sorun çözülemezse, sınıf veya okulda değişiklik yapılabilir.

Ebeveyn çocuk, rahat hissedinceye kadar okulda bekleyebilir ve çocuğun ebeveyn ile birlikte kalma süresini kısaltarak ilerlenebilir.Bu aynı zamanda ebeveyn çocuk arası fiziksel yakınlığı da artırır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.