Ana Sayfa Aşk Mutluluk Nedir ? Nasıl Mutlu Olunur ?

Mutluluk Nedir ? Nasıl Mutlu Olunur ?

1351
0
Paylaş
Mutluluk Nedir ? Nasıl Mutlu Olunur ?
Mutluluk Nedir

Mutluluk Nedir?

Mutluluk Nedir :Günümüzün beraberinde getirdiği birçok olumsuz faktörler ile mutluluk duygusu toplumlarda ciddi anlamda azalım göstermiştir. Nitekim mutluluk hakkında gerçekleştirilen birçok araştırmalar sonucunda başta en gelişmiş toplumlar olmak üzere dünya toplumlarının büyük bir bölümünde çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçek anlamda mutluluğun yaşanamadığı gözlemlenmiştir. Uzmanlara göre, geçmiş dönemlerdeki toplumlarda gerçek anlamda yaşanmış olan mutluluk duygusu, ne yazık ki bugünkü toplumlarda adeta naylon bir görünüm biçimde yaşandığı vurgulanmaktadır.

Mutluluk Duygusu Nedir?

İnsanın en önemli temel duygusal gereksinimlerinden biri olan mutluluk duygusu, başlı başına yaşamın temel bir amacıdır. Düşünce biçimi sonucunda şekillenen mutluku duygusu, bireylerin içerisinde bulunduğu ana göre uzun veya kısa süreli olabilmektedir.

Mutluluğun İnsanlar Üzerinde Ne Gibi Faydaları Bulunmaktadır?

Yapılan araştırmalar sonucunda mutluluk eylemi nedir duygusu insanlar üzerinden birçok etkiler sağladığı gözlemlenmiştir. Bu bakımdan yaşamın tüm alanlarında başarılı olunabilmesi açısından vazgeçilmez bir gereksinim olan mutluluk duygusu insanlar üzerinde şu gibi faydalar sağlamaktadır.

Bireyin Kendine Olan Özgüven Duygusunu Pekiştirmesi

  • Özgüven duygusu ile ilişkili olan mutluluk duygusu, bireyin kendine olan özgüven duygusunun daha pekişmesini sağlamaktadır. Nitekim bu konu hakkında yapılan bazı araştırmalar sonucunda, mutluluğu sürekli olarak yaşayan bireylerin gerek iş ve gerekse de sosyal yaşamda daha başarılı olabildiği gözlemlenmiştir.

Kişisel Gelişimi Pekiştirmesi

  • Mutluluğun birey üzerinde meydana getirdiği etkilerden biri de , kişisel gelişimin daha pekiştirilmesini sağlamasıdır. Nitekim uzmanlar, günlük yaşamında mutluluğu sürekli olarak yaşamayı beceren insanların mutluluk duygusunu az yaşayan insanlara göre daha güçlü bir kişilik yapısına sahip olabildiğini ve bu sayede karşılaştıkları sorunları daha kolay bir biçimde çözümleyebildiğini belirtmektedirler.

Mutluluk Eylemi Sürekli Hale Dönüştürülebilir Mi?

Uzmanlar mutluluk nedir hakkında mutluluğun irade gücüne göre sürekli bir hale dönüştürülebileceğini belirtmektedirler. Ancak insan olarak yaşantımızda sürekli olarak güzel gelişmeler meydana gelmeyebilmektedir. Ölüm olayları, trafik kazaları, sağlık sorunları, işsizlik, ekonomik sorunlar, aile içi sorunlar, boşanmalar vs gibi pekçok sorunlar ile karşılabilmemiz söz konusu olabilmektedir. Bu durumda da mutluluğu sürekli olarak yaşayabilmemiz doğal olarak söz konusu olamayabilmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.