Ana Sayfa Hastalıklar Melasma Nedir

Melasma Nedir

48
0
Paylaş
Melasma Nedir 3
Melasma Nedir ?

Melasma Nedir ?

Melasma güneşin zararlı ışınlarının etkisiyle ortaya çıkan, deride güneş gören bölgelerde daha sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde görülen bir cilt sorunudur. Görüldüğü alanlar arasında en sık yüz bölgesinde görülür. Özellikle de alın ve bıyık bölgesi, yanaklar en çok görüldüğü yerlerdir. Gebelikte ortaya çıkan melasma tipine ise kloasma denir. Daha çok kadınlarda görülen bu renk değişikliği nadirde olsa erkeklerde de görülebilir. Lekeler yüze simetrik yerleşmektedir ve açık-koyu kahverengi şeklindedir. Melasmanın tam olarak nedeni hala bilinmese de, yedilen yemekler, tüketilen içecekler, kullanılan doğum kontrol hapları, gebelik, güneşe maruz kalma, genetik yatkınlık ve tiroid fonksiyon bozuklukları bu lekelere neden olabilir. Melasma tanısını koymak kolaydır, hekim özel ışıklar yardımıyla bakarak tespit edebilir. Daha çok koyu ten rengine sahip kişilerde görülmektedir. Sıcak bölgelerde yaşayan kişiler malesma ile ilgili daha fazla risk altındadır.

melasma-neden-olusur-230x300
melasma-neden-olusur

Malesma Neden Oluşur?

Malesmanın nedeni bilinmese bile deriye rengini veren malanosit hücrelerinin, aşırı derecede melanin üretmesi sonucunda oluştuğu bilinmektedir. Oluşum nedenleri arasında ailevi genetik, ultraviyole ışınlar, gebelik durumu, doğum kontrol haplarının kullanımı ve hormon tedavisi gören kişilerde melasma görülme sıklığı daha fazladır. Hormonlar renk hücrelerinin daha fazla çalışmasını sağladığı için renk değişimine sebep olmaktadır. Ayrıca kozmetik ürünler, parfüm, sabun ve nemlendirici gibi kozmetik ürünlerde güneşle temas sonrasında bu tarz lekelenmelere yol açmaktadır. Melasmaların güneşe yoğun bir şekilde maruz kalınan yaz aylarında artış gösterdiği ve kış aylarında azaldığı gözlemlenmiştir. Gebelikte oluşan melasmanın bir çeşiti olan kloasmanın nedeni ise gebelik döneminde progestoron seviyelerinde artış olmasıdır. Ayrıca deride tahribat yaratan cilt tedavileri de melasma nedeni olabilir.

Melasma Kimlerde Görülür?

Melasmanın oluştuğu hastaların sadece %10’luk bir kısmını erkeklerin oluşturduğu düşünülürse hormonların etkisinin melasma oluşumuna etkisi görülebilir.

melasma-kimlerde-görünür-300x200
Melasma Kimlerde Görülür?

Melasma Vücutta Nerelerde Görülür?

Melasmayı oluşturan renk değişikliği genelde kahverengi tonlarındadır ve vücuttaki yerleşim yerine göre 3 farkı melasma tipi vardır.

Sentrofasiyal; yüz çevresine yayılır, alın bölgesi, burun, çene,yanaklar ve bıyık bölgesinde görülür ve melasmanın en çok görüldüğü tipi budur.

Malar: Sadece yanaklarda görülen tipidir.

Mandibular: Alt çene kemiğinin yan taraflarında görülür.

Ayrıca, melasmanın az rastlanan bölümlerinden biriside ön kollardır. Bu tip çoğunlukla hormon replasman tedavisi gören kadın hastalarda özellikle yaz aylarında ortaya çıkar.

Melasma Nasıl Teşhis Edilir?

Malesma nasıl teşhis edilir diye soranlar için melasma çoğunlukla muayene sonrasında teşhis edilebilen bir hastalıktır. Hekim, muayene bulgularının yanı sıra kullanılan ilaçları ve mevcut hastalık durumunu da bilmek isteyecektir. Muayene sırasında wood lambası adı verilen yardımcı bir ışık yardımıyla lekeler kontrol edilebilir. Işık malesma’nın daha çok yüzeyde mi yoksa daha derinde mi olduğunu öğrenmede yardımcı olmaktadır.

Gözlem sonrasında belirtilenlere göre kahverengi lekeler yüzeyde olan malesmalar iken, mavimsi siyah renkteki lekeler derinde olan lekeler olarak belirtilmiştir.

Malesma’nın Tedavisi Nedir?

Malesma tedavisi aktif olarak devam edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavisi zor olabilir. Lekeler tedaviye dirençli olabilir ya da sık sık tekrar edebilir. Lekelerin sıklıkta tekrar ettiği durumların özellikle güneşten korunma konusunda tedbirlerin alınmadığı zamanlarda olduğu görülmüştür. Malesmanın tedavisinde neler yapılmalıdır sorusuna cevap olarak yüzeye sürülen ilaçlar, lazer operasyon, kimyasal peeling uygulamaları, dermaroller ve dermamelan, cosmelan gibi lekelerin giderilmesine yardımcı tedavi yöntemlerinin kullanımı olarak verilebilir.

Yüzeye sürülerek kullanılan ilaçlara örnek verilecek olursa azeleik asit, tretinoin, hidronikon ya da bunların kombinasyonlarını içeren krem çeşitleri gösterilebilir.

Lazer tedavileri ve kimyasal peeling yöntemleri melasmanın tedavi edilmesinde etkinliği bildirilmiş yöntemler arasındadır. Hastaların bir kısmında tedaviye yanıt alınamayabilir ya da tedavi sonrasına lekelenme sorunu daha da belirginlik kazanabilir.

tedbirlerin her zaman hayatımızın bir parçası olması gerektiğini de hatırlatmakta fayda vardır.

Melasma Hastaları Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

Melasma hastaları için güneşten korunmaya yönelik önlemler tedavinin en önemli parçalarından biridir. Kullanılacak güneş koruyucunun içerisinde hem ultraviyole hem de görünen ışık spektrumunu da kapsayacak fiziksel filtre içeren koruyucular olması tedavinin başarısı açısından önemlidir. Yine yaz aylarında şapka, güneş gözlüğü gibi koruyucu gereçlerin kullanılması uygun olacaktır.

 Melasma Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Melasma tedavisinde leke açıcılar, peelingler ve Q anahtarlı lazer tedavileri, Platelet rich plasma (PRP) uygulamaları Mezoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.

Melasma’nın tedavisi uzun sürelidir ve hem hasta hem de hekim için sabır isteyen bir süreçtir. Genellikle düzenli tedavi uygulamaları ve kontroller ile birlikte 2 yıl içinde belirgin düzelme elde edilmektedir. Genellikle 6 ila 8 uygulama sonrasında düzelmeler görülür.  Bazı durumlarda zaman zaman seans sayılarını arttırmak gerekebilmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.