Ana Sayfa Sağlık Limon Neye iyi Gelir? Tüm Detaylar?

Limon Neye iyi Gelir? Tüm Detaylar?

2001
0
Paylaş
Limon Neye iyi Gelir? Tüm Detaylar?
Limon neye iyi gelir

Limon Neye iyi Gelir? Tüm Detaylar ?

Limon neye iyi gelir ; Limonun içeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden limon bağışıklık sistemini güçlendirip kış aylarında grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı cildi korumaktadır. Aynı zamanda cildin de direncini artırmaktadır. Limon suyunda sitrik asit bulunmaktadır. Sitrik asit, idrardaki kalsiyum seviyesini düşürür böylece böbrek taşı oluşumunu azaltır. Limon suyu iyi bir adet söktürücüdür. Adet dönemlerinde vücutta depolanan fazla suyun atılmasını sağlar. Ancak limonun bu faydalarından yararlanmak için hazır konsantre limon suyu yerine taze sıkılmış limon suyunu tüketmeniz gerekmektedir.

Limonun Faydaları

Limon neye iyi gelir, limonun faydaları nelerdir diye sorulduğu zaman limonun pek çok faydası bulunmaktadır. Limon sadece C vitamini bakımından zengin değildir. Bunun yanı sıra limonun içeriğinde güçlü dişler ve kemikler için gerekli bulunan potasyum mineralleri bulunmaktadır. Bu mineralller suda çözündüğünde vücutta tutulmamaktadır ve bu yüzden düzenli olarak alınması gerekmektedir. 1 tane limon günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 36’sını karşılar.

Böbrek Taşları

Araştırmalara göre limon suyunda bulunan asit böbrek taşı oluşumunu azaltmaktadır ve böbrek taşlarının vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Ancak limonun bu faydasını araştıran araştırmalar yeterli değildir ve limonun böbrek taşlarına olan faydası sadece teoride kalmıştır.

İdrar Söktücücü

Limon iyi bir idrar söktiricidir. Bir bardak suya birkac dilim limon ekleyip içtiğinizde iyi bir idrar söktürücü kullanmış olursunuz. Vücudun aşırı su tuttuğu özellikle adet dönemlerinde ya da diyet yaptığınız dönemlerde limonlu su karışımını kullanabilirsiniz. Limon midenize zarar verebileceği için su ile karıştırılıp tüketilmelidir ve idrar söktürücü bir ilaç kullandığınız takdirde limon suyunu kullanmak için doktorunuza başvurmalısınız.

Cilt Bakımı

Limon suyu asitli olmasından dolayı cilt lekeleri tedavisinde kullanılmaktadır. Limonlu su sadece cilt lekelerine değil sivilce ve akne tedavisine de iyi gelir. Limon suyunun cildi ve cilt lekelerini açtığı da söylenmektedir. Limon suyu ile ilgili birçok cilt maskesi bulunmaktadır.

Tırnak Bakımı

Limon tırnak bakımında da kullanılabilmektedir. Özellikle sararmış tırnakları beyazlatmak için limon suyu kullanılabilir. Bunun yanı sıra limon zeytinyağı ile karıştırılıp tırnaklara sürüldüğü zaman tırnaklarınızı güçlendirmektedir. Bu yüzden güçsüz kırılan tırnaklarınız varsa limon suyunu kullanabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.