Ana Sayfa Hukuk Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu

82
0
Paylaş
Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu
Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mu

Bankalara yapılmakta olan kredi başvurularında, dosya masrafı gibi taleplerin yanı sıra müşterilerin karşısına çıkarılan diğer bir talep de, bankanın kredi vermesi için şart koyduğu hayat sigortası gelmektedir. Bankalar yaşam sigortası yaptırılmaması halinde müşterisine krediden yararlanamayacağını bile söyler.

Bankalar hangi tür olursa olsun, kredi verirken, müşterilerinden sahalarına göre bazı sigortalarını yaptırmalarını talep eder. Esas gaye, bankanın verdiği kredinin ödemesini almayı kesinleştirmek istemesidir. Örnek olarak ev kredisi çekmek için başvuran bir kişiden banka, DASK ya da yaşam sigortası yaptırmasını talep edebilir. Banka kredi verdiği bireye yaşam sigortası yaptırarak, kredi çeken kişinin hayatını kaybetmesi durumunda sigorta aracılığıyla parasını geri almasını sağlamaktır.

Bankaların Sigorta Yapma Yetkisi Yok

Olduğundan farklı bilinen diğer bir durum ise, bankaların sigorta yaptığı idrakidir. Bankalar kredi verdiği müşterilerini aslında anlaşma yaptıkları sigorta şirketlerine sigortalatırlar. Yani, bir bakımdan sigorta şirketiyle müşteriye aracı olmaktadır. Fakat müşteriler bankanın istediği hayat sigortasını yaptırmayı kabul etmek zorunda değillerdir. Bu bakımdan müşteriler hem maddi açıdan hem de sigorta acentesinin şartları bakımından zor durumda kalabiliyor.

Bankaların kredi vermek için şart olarak gösterdikleri yaşam sigortasının yasal bir dayanağı yoktur. Müşteri bu şartı kabul etmeyip dilekçeyle beyan edebilir karşılık bulamazsa Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilir.

DASK ve Konut Sigortasının Farkı Nedir?

Ev kredilerinde ise DASK Sigortasını yaptırmak mecburidir. Ancak bu durumda da bireyin istediği sigorta acentesi ile anlaşma yapmaya hakkı vardır. Yani bankaların yönlendirmesi ile maddi boyutunu ya da neleri kapsadığını bilmediğiniz bir sözleşmeyi imzalamak zorunda değilsiniz. Kendi araştırdığınız maddi bakımdan ve kapsamları bakımından en uygun sigorta şirketiyle gönül rahatlığıyla bir sözleşme imzalayabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken yer ise DASK ve ev sigortasının arasındaki farktır. DASK, yaptırılması mecburi bir sigorta olmasının yanı sıra evinizi yalnızca depreme karşı korur, ev sigortası başvurusu ise mecburi olmamasının yanı sıra konutunuzu yangın, yıldırım, infilak gibi durumlarına ek olarak sel, hırsızlık, camın kırılması, DASK sınırının aşılması durumlarında deprem ve daha birçok farklı alanda oluşabilecek zararlar karşısında garanti kapsamına alır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.