Ana Sayfa Annenin Not Defteri Kız-Erkek Kardeşliğinde Mahremiyet Eğitimi

Kız-Erkek Kardeşliğinde Mahremiyet Eğitimi

17
0
Paylaş
Kız-Erkek Kardeşliğinde Mahremiyet Eğitimi

Çocukluk çağında mahremiyet eğitimi tüm çocuklara ebeveynleri tarafından verilmelidir. Bu eğitim cinsel eğitimden daha farklıdır ve geniş kapsamlıdır. Çocuğun gelişim sürecinde hem mahremiyet eğitimi hem de cinsel eğitim birlikte verilmelidir. Bu sayede çocuk kendi sınırlarını ve çevresindeki bireylerin sınırlarını öğrenir. Kız-Erkek Kardeşliğinde Mahremiyet Eğitimi kardeşler arasındaki ilişkilerin sınırlarını kardeşlerin kavraması açısından da önemlidir ve iki yaşından itibaren çocuğun bir birey olduğunu kavraması sağlanmalıdır.

Mahremiyet-Eğitimi-300x169
Mahremiyet Eğitimi

Mahremiyet her yaştaki birey için önemli ve hassas bir kavramdır. Mahremiyet eğitimi de hassas ve önemli bir konu olmakla birlikte ilk aileden alınması gereken bir eğitimdir. Bu nedenle anne babaların bu konuda oldukça bilinçli davranmaları şarttır. Ebeveynlerin kız-erkek kardeşliğinde çocukların sınırlarını kavramaları açısından söz konusu bu eğitim verilirken bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

Çocuklarınıza Özel Alanlarının Olduğunu Anlatın

Çocuklarınıza her bireyin kendine ait vücudunda özel alana sahip olduğunu ve bu alanların gizlenmesi gerektiğini anlatın. Kardeşlerin cinsiyeti fark etmeksizin özel bölgelerini gizli tutmaları gerektiğini çocuklarınıza açıklayın. Kardeşlerin birbirlerinin vücutlarına dokunmamaları gerektiğini onlara anlatın. Bu tür davranışlarda mutlaka çocuğunuzu uyarın. Bu sayede çocuklarınız birbirlerinin mahremiyetine saygı gösterecekler ve sınırlarını kavrayacaklardır.

Çocuklarınızın Odalarını Mutlaka Ayırın

ocukların-Odaları-Ne-Zaman-Ayrılmalı-300x209
Çocukların Odaları Ne Zaman Ayrılmalı

İlkokula başlayan çocuklarınızın odalarını mutlaka ayırın ve birbirlerinin odalarına izinsiz girmemeleri gerektiğini ve kapıyı tıklatıp müsaade isteyerek girmeleri gerektiğini onlara öğretin. Ayrıca ebeveynler de çocukları yatak odalarına girmek istediğinde kapıyı tıklatarak müsaade istemeleri gerektiğini çocuklarına anlatmalıdırlar. Aynı odada ebeveynlerle birlikte ya da kardeşlerin aynı yatakta yatmaları pedagoglar tarafından önerilmemektedir. Bu sebeple çocuklarınızı 2 yaşından itibaren bağımsız olarak tek başlarına yatmaya ve kendi odalarında yatmaya alıştırın.

Bu onların birer birey olduklarını kavramalarına yardımcı olacaktır. Özellikle evlerde uygun alan olmaması, evlerin küçük olması, yeterli oda olmaması gibi nedenlerle çocukların odaları ayrılmamakta ve bu konu aileler tarafından çoğunlukla önemsenmemektedir. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. İleriki dönemlerde çocuğa mahremiyet duygusunu anlatmayı ve öğretmeyi zorlaştıran bir durumdur. Bu sebeple bundan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Üstünü Değiştirirken Yalnız Olması Gerektiğini Öğretin

ocuklar-Kıyafetlerini-Değiştirirken-Mutlaka-Yalnız-Olmalı-300x200
Çocuklar Kıyafetlerini Değiştirirken Mutlaka Yalnız Olmalı

Çocukların aynı odada giyinip soyunmaları mahrem kavramlarının gelişmesine engel teşkil eder. Bu sebeple onlara giyinme ya da soyunmanın özel bir durum olduğu anlatın ve bunu yalnız olduklarında yapmalarını gerektiğini onlara açıklayın. Ayrıca ebeveynler de çocuklarının giysilerini herkesin içinde değiştirmemelidir. Bu yanlış davranış çocuklarda bu durumun normal olduğu şeklinde kavranmasına neden olacaktır. Aynı zamanda ebeveynler de giysilerini çocuklarının yanında değiştirmemeli, giysilerini değiştirdikleri anlarda odalarının kapılarını kapatmalıdırlar.

Tuvalet ve Banyoda Yalnız Olması Gerektiğini Anlatın

ocuklar-Tuvalet-ve-Banyoda-Yalnız-Olmalı-300x170
Çocuklar Tuvalet ve Banyoda Yalnız Olmalı

Kardeşlerin aynı anda banyo yaptırılması ya da tuvaletlerinin yaptırılması yanlıştır. Dolayısıyla 2 yaşından itibaren tüm çocuklar tuvalet ve banyoda kardeşiyle aynı anda olmamalıdır. 7 yaşından itibaren ise tek başına banyo yapmaya alıştırılmalıdır. Bu sayede çocuk kendi işlerini kendi yapma özgüvenini de kazanacaktır. Bu da gelişimi için oldukça önemli bir durumdur. Çocuk banyo ve tuvaletin mahrem alanlar olduğunu öğrenmelidir. Ayrıca çocuk ebeveyni gözetiminde banyo yapıyor olsa bile külotuyla banyo yaptırılmalıdır. Ayrıca çocuk ebeveynle aynı anda da banyo yaptırılmamalıdır. Bu uygulama ile çocuğun mahremiyet duygusu gelişecektir.

Çocuklarınıza Evde Çıplak Dolaşmaması Gerektiğini Anlatın

Çocuklar banyodan ya da tuvaletten sonra evde çıplak gezdirilmemelidir. Vücudunun kendine ait bir alan olduğunu ve kimsenin görmemesi gerektiğini öğrenmelidir. Bu sebeple çocuklarınıza çocuk ya da yetişkin olsun herkesin çıplak gezmemesi gerektiğini kavratmanız önemlidir. Ebeveynler de çocuklarının yanında çıplak gezmemelidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.