Ana Sayfa Doğal Yaşam Kırmızı Et Alırken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler..

Kırmızı Et Alırken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler..

1080
0
Paylaş
Kırmızı Et Alırken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler..
Kırmızı Et Alırken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir

Kırmızı Et Alırken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Kırmızı Et Bünyesinde barındırdığı vitamin, mineral ve proteinler ile sağlıklı beslenme adına önemli bir besin kaynağı olan kırmızı et, ülkemizde maalesef yüksek fiyatlardan satılıyor. Bu yüzden de her mutfak alışverişinde sepete eklenmiyor. Ancak belli başlı bir miktar bile olsa doğru alındığı zaman sağlığa faydasını gösteriyor. Beslenme düzenine katkıda bulunması adına önemli bir besin olan kırmızı eti alırken ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlar dikkat edilmediği zaman insan vücudunda zehirlenme ya da farklı sağlık sorunları baş gösterebiliyor.

Kırmızı Et Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Genellikle kırmızı et alırken belli başlı kasaplardan satın alma işlemi yapılır. Hangi şartlarda üretildiği ya da satışa sunulduğu ise oldukça önemlidir. Bu yüzden de doğru kasabı seçerek hangi aralıklarla satın alındığı ve hangi ortamlarda tutulduğunu gerekirse görmek önemlidir. Ayrıca kırmızı etin dinlendirilip dinlendirilmediği de büyük önem taşıyor. Genellikle kasaplarda hemen kesilerek satılan etler dinlendirilenlere göre daha sert yapıda oluyor. Bu etlerin sert yapısı nedeniyle sindirimi de oldukça zor bir hale geliyor. Bu da ister istemez insan vücudunda sindirim problemlerine neden oluyor. Uygun şartlarda olan bir etin en az 10 gün kadar bekletilmesi gerekiyor.

Rengi Kendini Ele Veriyor

Kırmızı etlerde genelde renk oldukça önemli bir noktadır. Çünkü etin rengi koyu pembe ya da kırmızı renginden farklı bir renge bürünmüş ise asla alınmaması gerekiyor. Bazı etlerin rengi griye yakın ya da açık pembe tonlarında satılabiliyor. Bu renkteki etler tercih edildiği zaman tehlike çanları çalıyor olabilir.

Kırmızı etlerde bir de damga konusu vardır. Mutlaka etin damgalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle de parçalı etleri satın alırken damgalı olup olmadığı, değilse de hemen şikayet edilmesi gerekiyor. Çünkü damgasız etler genellikle kaçak ya da uygun ortamlarda kesilmeyenler olarak geçiyor.

Etin kokusu da etin kaliteli ya da kalitesiz olduğuna dikkat çekiyor. Etin kendi kokusu dışında farklı bir koku geliyor ise o etin alınmaması gerekiyor. Çünkü uygun şartlarda dinlendirilmiş olan etler, sadece kendi kokusunu veriyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.