Ana Sayfa Sağlık K vitamini Neye İyi Gelir? Tüm Detaylar

K vitamini Neye İyi Gelir? Tüm Detaylar

154
0
Paylaş
K vitamini Neye İyi Gelir? Tüm Detaylar
K vitamini Neye İyi Gelir

K vitamini Neye İyi Gelir? Tüm Detaylar

K vitamini yağda çözünen vitaminler arasında yer almaktadır. K vitamini hem yağ dokusunda hem de karaciğerde depolanmaktadır. Bu vitaminin en önemli özelliği ise kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır. Vitamininin bir diğer ismi ise pıhtılaşma vitaminidir.

Ne İşe Yarar?

K vitamini neye iyi gelir, ne işe yarar diye sorulduğunda; vitaminin en önemli özelliği kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır. Vitaminin yararı bu şekilde sınırlanmayıp kemikleri kırılmaya karşı koruyup menopoz sonrasında oluşan kemik kaybını önlemektedir. Ayrıca prostat ve karaciğer kanseri riskini düşürüp damar sertliği riskini de azaltır.

Nelerde Bulunur?

K vitamini neye iyi gelir, hangi besinlerde bulunur? K vitamin eksikliği sık sık karşılaşılmaz. Çünkü vitamin günlük yaşamda tüketilen çoğu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bağırsakta bulunan iyi bakteriler de K vitaminini üretmektedir. Ispanak, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler düzenli olarak tüketildiğinde yeterli miktarda K vitaminleri alınıyor demektir. Beslenmenizi K vitamini açısından güçlendirmek istiyorsanız K vitaminini yüksek miktarda içeren vitaminleri öğrenip tüketebilirsiniz. Fakat bu yiyecekleri tüketirken mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü fazla tüketildiği zaman size sağlık sorunları açabilir.

K Vitamin Takviyesi

K vitamin takviyesinde doktorunuz antibiyotik kullanımında, K vitaminin vücutta emilmesini engelleyen bazı hastalıklarda, çok ciddi olan yanıklarda önerebilir. K vitaminin vücutta emilmesini engelleyen hastalıklar çölyak, safra kesesi ve safra yolu hastalıkları gibi hastalıklardır.

K Vitamini Takviyesi İçin

K vitamini neye iyi gelir, takviyesinde hangi besinler kullanılabilir? K vitamin takviyesi için fesleğen, adaçayı, ıspanak, kekik, karalahana, brüksel lahanası, taze soğan ve brokolide yüksek miktarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra maydanoz, lahana, marul, köri, paprika, pul biber, kurutulmuş domates, kuşkonmaz, salatalık turşusu, kereviz, kuru karanfil, havuç, soya fasulyesi, kaju, dut, incir, yabanmersini, ahududu, armut gibi besinlerde de bulunmaktadır.

Günlük Alınması Gereken K Vitamin Miktarı

K vitamin miktarı günlük olarak

0-6 ay arasında 2 mcg

7-12 ay arasında 2.5 mcg

1-2 yaş arasında 30 mcg

4-8 yaş arasında 55 mcg

9-13 yaş arasında 60 mcg

14-18 yaş arasında 75 mcg

19 yaş üstünde ise 90 mcg olmalıdır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.