Ana Sayfa Dekorasyon Japon Tarzı Ev Dekorasyonu

Japon Tarzı Ev Dekorasyonu

116
0
Paylaş
Japon Tarzı Ev Dekorasyonu
Japon Tarzı Ev Dekorasyonu

Japonların sanatsal yaşam tarzları, hayatlarının her alanında sergiledikleri geleneksel tarzları ile tüm dünyaya örnekler sunmuşlardır. Japon tarzı ev dekorasyonu yapmak için, sade mobilyalar ve sanat içerikli kumaş detayları kullanmak gereklidir. Japon usulü dekorasyon örneklerinde genellikle geleneksel ve minimalist dizayn örnekleri uygulanır.

Japon Dekorasyonlarında Temalar

Genellikle felsefi temalarla dizayn edilen Japon evleri, tablolar, çerçeveler ve çiçeklerle aksesuar niteliğinde süslenir. Etnik temalar, manevi temalar, Japon tarzında en çok uygulanan konseptlerdir. Gizem ve sadeliğin ön planda olduğu Japon evlerinde, kalite ve ihtişam desenlerle sunulur.

Japon tarzı ev dekorasyonu uygulanırken bol miktarda ipek kumaş kullanılması gereklidir. Ahşap ve kısa ayaklı mobilyalar, sade fakat yumuşak dokulu kumaşlar kullanılır. Paravan ve Uzak doğu kültürüne ait çok renkli, canlı renkli aksesuarlar kullanılır.

Japon Dekorasyonlarında Uyum ve Denge

Dinginlik, huzur, manevi yükseliş gibi temalarla dizayn edilen Japon evlerinde, doğal taşlardan da yararlanılır. Konsept seçenekleri arasında Zen felsefesinin dekorasyon özellikleri kullanılabilir. Enerji ve doğa iyi bütünleşmeyi sunan Japon tarzı ev dekorasyonu örneklerinde, zemin kaplamaları önem taşır.

Doğal taşlar veya bambu zeminlerle yapılan tasarım örneklerinde, yalın ayak gezebilmek ve enerjiyi günün her saati aktif olarak kullanabilmek önem taşır. Mobilya kullanımı az ve Japon mimari özellikleri uygulanır. Misafir ağırlama alanları, evin giriş alanı gibi bölümler, farklı yükseklikler kullanılarak yapılır.

Japon Dekorasyonunda Detay ve Ana Öğeler

Japon tasarımı uygularken, aydınlatma en önemli faktördür. Doğal ışığın evin iç bölümlerine ulaşması, ana öğe olarak kullanılır. Büyük pencereler ve camlar, zar inceliğinde kağıt- kumaş karışımı materyaller ile dizayn edilmiş kapı ve pencereler, dekorasyonun ana özelliğidir.

Organik malzemeler, doğal ürünler, doğadan yalın olarak edinilen yapı malzemeleri en soft haliyle kullanılır. Çiçek düzenleme sanatları, sanat ürünleri, Japon evlerinde koridor olarak nitelendirilen alanlarda sergilenir.

Japon mimarisinin son yıllardaki trendi, botanik binalar ve daha doğal yaşam alanlarıyla imar ediliyor. Bitki evler, botanik evler veya organik binalar olarak adlandırılan ve çiçek sepeti görünümü veren binalar, tüm Dünya’da olduğu gibi Japon evlerinde de inşa edilmeye devam ediyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.