Ana Sayfa Kariyer İş Yerinde Mobbing ile Baş Etmenin Yolları

İş Yerinde Mobbing ile Baş Etmenin Yolları

101
0
Paylaş
İş Yerinde Mobbing ile Baş Etmenin Yolları
İş Yerinde Mobbing ile Baş Etmenin Yolları

İş yerinde psikolojik olarak yıpratılmaya çalışılan, sistematik biçimde kötü davranışlara maruz kalıp dışlanan, yaptığı her şeyde kusur bulunan, hakaret edilen ve bu gibi tavırlarla bezdirilmeye çalışılan kişiler farkında olsunlar ya da olmasınlar mobbing ile karşı karşıyadırlar. Mobbing oldukça ciddi bir konudur; insanın iş hayatındaki başarısını ve huzurunu büyük oranda etkiler. Peki, iş yerinde mobbing ile baş etmenin yolları nelerdir?

Mobbingi Farkında Olmak Gerekir!

Mobbing gittikçe bilinir olmaya başladığından insanlar da iş yerlerindeki psikolojik tacizleri daha net bir şekilde fark etmeye ve haklarını savunmaya başlamışlardır. Mobbing yasalar gereği suçtur; bu yüzden mobbing ile karşılaşıyorsanız mümkün olduğunca kanıt toplamaya çalışın.

Mobbingin en önemli belirtileri arasında çalışanın sürekli şekilde tek veya birden fazla kişinin kötü davranışına maruz kalmasıdır. Bunlar gittikçe çalışanın kendine güvenini azaltır; örneğin kişi aslında kolaylıkla yapabileceği işleri bile gerçekleştiremeyeceğini, beceriksiz olduğunu düşünmeye başlayabilir. Tacizcinin veya mobbing yapan kişilerin de amaçlarından biri zaten budur.

İş yerinde mobbing için dikkat edilmesi gereken konu bu hareketlerin sistemli biçimde yapılıyor olması ve bazı insanların kendi hassasiyetleri-alınganlıkları nedeniyle durumu mobbing gibi algılamıyor olmalarıdır. Kimi insanlar normal bir eleştiriyi bile saldırı olarak algılayabilmektedirler.

Mobbinge Karşı Nasıl Davranılmalıdır?

Mobbing yapıldığından eminseniz öncelikle mümkün olduğunca kanıt toplamaya ve yine mümkünse şahit edinmeye dikkat edin. Mobbinge başvuran kişiler zorba insanlardır ve bu insanlarla baş etmek için güçlü bir psikolojik denge oluşturmak önemlidir. Mobbing için önlemler şunlardır:

  • Zorba kişiyle konuşmayı deneyin; muhtemelen işe yaramayacaktır ama uyarmış olursunuz. Bu çözüm vermezse iş yerinizde üst konumdaki kişilere ya da insan kaynaklarına durumu mutlaka bildirin.
  • Yasal haklarınızı gözden geçirin; bilgilenin.
  • Sizi izole etmeye çalışan kişi veya kişilere rağmen çevrenizle iletişimi kesip, içinize kapanmayın.
  • Yaptığınız her şeyde kusur bulunsa bile işinizi mümkün olduğunca geliştirmeye çalışın.
  • Özgüveninizin ve özsaygınızın bu eleştirilerle bozulmasına karşı direnç göstermek önemlidir çünkü aslında zorbalık yapan kişilerin kendi iç dünyaları yetersizlik ve kusurluluk duygularıyla doludur. Bu yüzden başkalarının hatalarıyla fazlasıyla uğraşırlar.
  • Eleştirilerde zaman zaman haklılık payı olması sizin tümden hatalı, kusurlu ve yanlış olduğunuzu göstermez. Zorba kişilikler genelde hataların boyutunu çok büyütüp, genelleme yoluyla sizi rencide etmeye çalışırlar.
  • Hakaretlere ya da tahriklere karşı çok alttan almayın ama agresif de davranmayın. Agresif davranış kontrolü kaybetmenize neden olur ve zorba kişinin amacına hizmet eder.

İş yerinde mobbing ile baş etmenin yolları arasında ilgili kişiyi şikayet etmek dışında yapabileceğiniz en iyi şey kendi psikolojinizi korumak ve kapasitenize güvenmektir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.