Ana Sayfa Sağlık Havuç Neye İyi Gelir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Havuç Neye İyi Gelir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

138
0
Paylaş
Havuç Neye İyi Gelir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?
Havuç Neye İyi Gelir

Havuç Neye İyi Gelir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Havuç Kış mevsiminin sevilen bir sebzesi olan bol vitamin kaynağıdır. Birçok yararı olan bu sebzeyi tavşanlar çok sevmektedir ve tavşanların hem dişleri hem de gözleri çok sağlıklıdır. İşte tam bu örnek havucun faydalarını bize göstermektedir.

Havuçta Bulunan Vitaminler

Havucun içerisinde en çok bulunan vitamin A vitaminidir. A vitamininin yanında B, C, D ve E vitaminleri de oldukça zengin olarak bulunmaktadır. Havucun içerisinde şeker, karaten ve fosfor da bulunur.

Havucun Faydaları

Havuç gözler için çok faydalı bir sebzedir. İçerisinde karoten bulunmaktadır ve bu yüzden Alzeimer hastalığına da iyi gelmektedir. Havuçun bir önemli özelliği ağızda ve dişlerde akupunktur noktalarını uyarmaktadır ve bu sadeye bütün vücut ağrılarına iyi gelmektedir. Havucun çok düşük kalorisi bulunmaktadır ve tok tutma özelliği de bulunmaktadır. Bu yüzden zayıflamaya yardımcı olur. Diyette bulunanlar havucu çok sık tercih etmektedir. Havuç yorgunluğa iyi gelmektedir. Ayrıca kabızlığı giderir ve ishali de önler. Böbrek ağrılarını ve bağırsak iltihaplarını engellemektedir. Vücudu cilt hastalıklarına karşı korumaktadır.

Solunum yolu hastalıkları olan bronşit ve astım gibi hastalıklara karşı faydalıdır. Öksürüğe karşı da iyi gelmektedir. Dişi ve diş etlerini kuvvetlendirmektedir. Görme günü artırmaktadır ve vücuda, kalbe ve gözlere iyi gelmektedir. İdrar ve gaz söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bağırsakları çalıştırır ve böylece sindirime yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yarar. Cinsel gücü artırmaya yardımcı olur. Kansızlığa iyi gelmektedir. Hem kalp krizi hem de felç riskini azaltmaktadır. Cilt bakımı için de kullanılabilen cilde parlaklık ve canlılık vermektedir. Bunun için cilt maskelerinde ve cilt bakımı ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kanı temizler ve vücutta bulanan zararlı maddeleri vücuttan atmaya yardım eder. Gut hastalığına ve romatizmaya iyi gelmektedir.

Kandaki kolesterol oranını düşürmektedir. Havuç damar sertliğine ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Anne sütünü artırdığı için yeni doğum yapan annelere önerilmektedir. Mide ve bağırsak hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Havucun Zararları

Havuç günde 2 defadan fazla tüketilmemelidir. Aşırı miktarda havuç tüketildiğinde cild sararmasına ve karaciğerde hasara sebep olabilmektedir. Şeker hastalığı olanlar ise az miktarda tüketmelilerdir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.