Ana Sayfa Bebeğe Hazırlık Hamileyken Adet Görmek Normal Mi?

Hamileyken Adet Görmek Normal Mi?

122
0
Paylaş
Hamileyken Adet Görmek Normal Mi?
Hamileyken Adet Görmek Normal Mi?

Hamileyken Adet Görmek Normal Mi?

Hamileyken adet görmek normal mi sorusu gebe olan kadınların sıkça sordukları sorulardan biridir. Hamilelik süresince kanama olması halinde birçok kadın korku dolu anlar geçirmektedir. Kanamaların ne sıklıkta olduğu, hangi dönemlerde olduğu ve yoğunluğu gebeliğin riskiyle ilgi bilgi vermektedir.

Gebeliğin Hangi Döneminde Kanama Olması Riskli

Hamilelikte kanama kadınların genellikle stres yaptıkları durumlardan biridir. Gebelik dönemin boyunca özellikle bebeğin tutunma evresi olan ilk dönemlerde ufak kanamalar olabilmektedir. Bu dönemlerde meydana gelen kanamalar düşüğe işaret edebileceği gibi bebeğin vücutta tutunmasıyla ilgili de olabilmektedir.

Kanama olması halinde riske atılmaması gereken bir durum olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle hekime başvurulması tavsiye edilir.

İlk dönemlerde meydana gelen kanama leke şeklindedir. Adet döneminde olduğu gibi kanama miktarı yoğun değildir. Bebeğin rahimde tutunma süreciyle ilgili olarak meydana gelebilmektedir. Sıklığı ise adet döneminde olduğu gibi uzun süreli değildir. Bir iki defa gözükmektedir.

Hamileyken adet görmek normal mi sorusu kanamanın fazla olduğu dönemlerde sorulan bir sorudur. Hamilelik döneminde kadınların adet görmesi mümkün değildir. Lekelenme şeklinde kanmalar olabilmektedir. Fakat adetle ilgili bir durum değildir.

Kanamanın fazla olması hamilelikle ilgili ters bir durum olduğunu işaret etmektedir. Bu nedenle ne olursa olsun lekelenme şekliden dahi olsa kadınların stres yapmadan kadın doğum uzmanlarına başvurmaları gerekir.

Hamilelik döneminde meydana gelen adet ile karıştırılan bir diğer süreç ise üstüne görmedir. Her kadında yaşanacak diye bir durum söz konusu değildir. Hamile kalındıktan sonra ilk ay içinde adet dönemine denk gelen bir kanamadır. Bebeğin rahim içinde yerleşmeye çalışması sırasında rahim damarlarına yaptığı baskı neticesinde meydana gelmektedir. Normal adet kanaması şeklinde değildir.

Gebelikte Kanama Nedenleri

Hamileyken adet görmek normal mi sorusuna verilecek yanıt kanama tipine göre değişmektedir. Hamileliğin ilk dönemlerinde lekelenme şekliden kanamalar olabilmektedir. Her kadında görülen bir durum olmadığı gibi sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kanamanın yoğunluğu, rengi ve süresine göre riskli olup olmadığı anlaşılmaktadır. Her türlü kanama durumunda kadınların yapması gereken ise uzman hekime başvurmalarıdır.

Gebelikte kanama neye işaret diye merak edenler için hekim muayenesinden sonra kanama nedenleri ortaya çıkmaktadır. Bebeğin yerleşmesiyle ilgili olarak kanama meydana gelebileceği gibi bebeğin düşmesine de işaret etmektedir.

Gebelikte kanam nedenleri şunlardır;

  • Üstüne görme nedeniyle kanama meydana gelebilmektedir,
  • Düşük nedeniyle yoğun kanamalar olabilmektedir,
  • Aşırı yorgunluk nedeniyle ufak kanamalar olabilmektedir,
  • Rahimde meydana gelen yaralar nedeniyle kanama olabilmektedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.