Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Folik Asit Ne Zaman Bırakılır

Hamilelikte Folik Asit Ne Zaman Bırakılır

140
0
Paylaş
Hamilelikte Folik Asit Ne Zaman Bırakılır
Hamilelikte Folik Asit Ne Zaman Bırakılır

Yeşil yapraklılarda yüksek oranda bulunan folik asit, B grubu vitaminlerinden biridir. Özellikle hamilelik döneminde tüm anne adaylarının alması gereken folik asit, bebeklerin sağlıklı doğması ve sağlıklı gelişimleri için önemlidir. Peki hamilelikte folik asit ne zaman bırakılır? Hangi aya kadar folik asit alınması gereklidir?

Folik Asit Neden Önemlidir?

Vitamin B9, vitamin Bc, folic acid, folacin, folasin folik olarak nitelendirilen folik asitin önemi Türkiye’de son yıllarda anlaşılmış ve ortalama 10 yıldır tüm hamilelere verilmektedir. Doğal yöntemlerle alınabilen folik asit; yeşil yapraklı sebzelerde, mercimek, ıspanak, ceviz, fındık ve fıstık gibi besinlerde bulunur.

Ayrıca ciğer, yumurta, baklagiller gibi protein açısından zengin besinlerde ve E vitamini açısından değerli ay çekirdeğinde bulunur. Günlük beslenmede doğal yiyeceklerden alınabilir ve fakat hamilelik dönemlerinde destek olarak mutlaka alınmalıdır. Peki hamilelikte folik asit ne zaman bırakılır?

Bebekler İçin Folik Asit Neden Önemlidir?

Bebeklerin anne karnında tüm vitamin ve mineralleri alması, anomalilerin oluşmaması için folik asit alımı ve B vitamini grupları, anne tarafından mutlaka alınmalıdır. Nöral tüp defekti olarak adlandırılan tıp terimi, halk dilinde sırtta açıklık olarak tanımlanabilir. Spina, bifida ve anensefali gibi bebek anomalilerinin oluşmaması için folik asit, hamilelik boyunca düzenli olarak ve doktorun tavsiye ettiği ölçüde alınmalıdır.

Hamleliği planlayan anne adayları için, hamilelik periyotları başlamadan en az 3 ay önce alınmaya başlanması gereklidir. Folik asitin alınmasında herhangi bir sakıncası olmadığı için 3 ay içinde hamilelik oluşmamış olsa bile anneye yeterli depo kazanılmasını sağlar.

Hamilelikte folik asit ne zaman bırakılır konusunda önerilen zaman; hamileliğin 3. ayı olarak belirtiliyor. Yani hamileliğin 12. Haftası dolduktan sonra folik asit kullanımı tamamlanabilir. Günlük kullanım tavsiyesi 400 mcg oranındadır. Günde 0.4 mg alınması gereken folik asit, her hamilenin genel sağlık durumuna göre belirlendiği için mutlaka doktorun önerdiği şekilde alınmalıdır.

Epilepsi veya insilün ilacı kullananlar, düzenli ilaç kullananlar için mutlaka jinekoloğun önerdiği şekilde alınmalıdır. Diabetikler için genellikle günlük 4 mg olarak önerilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.