Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte En Faydalı Yiyecekler

Hamilelikte En Faydalı Yiyecekler

112
0
Paylaş
Hamilelikte En Faydalı Yiyecekler
Hamilelikte En Faydalı Yiyecekler

Hamilelik boyunca sağlıklı ve ideal olarak beslenmek sadece anne için değil, bebeğin sağlıklı gelişimi açısından da önemlidir. Hamilelikte en faydalı yiyecekler arasında kuru baklagillerden taze sebzelere dek pek çok besin bulunuyor. Karbonhidrat, vitamin, mineraller, kalsiyum ve folik asitler ideal oranda alınmalı ve hamilelik boyunca, doktorun tavsiye ettiği ölçülerde destek olarak alınmalıdır. İşte hamilelikte en faydalı besinler;

  • Baklagiller

Kuru fasulye daima en sevilen yiyecekler arasındadır. Mercimek hem C vitamini açısından zengin hem de protein açısından oldukça değerlidir. Lif kaynağı kuru baklagiller düzenli olarak tüketilmeli ve günlük 10 gr alınması gereken protein hamilelik boyunca alınmalıdır.

  • Turunçgiller ve Brokoli

C vitamini hamilelikte en çok alınması gereken vitaminler arasındadır. Kalsiyum ve folik asit açısından zengin, kalsiyum değeri yüksek brokoli, lif kaynağı besinlerden biridir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hamilelik sürecinin sağlıklı şekilde tamamlanması için antioksidan değerlerine sahip brokoli, hamilelikte en faydalı yiyecekler arasındadır. Mandalina ve portakal, C vitamini açısından çok değerlidir.

  • Süt ve Süt Ürünleri

Süt, peynir, yoğurt gibi ürünler, günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanması için düzenli olarak alınmalıdır. Bebek ve anne adayı için normal tüketim oranının 2 katı kadar süt veya süt ürünleri tüketilmelidir. Sağlıklı kemik gelişimi, diş yapısı için bebeğe oldukça katkı sağlayacaktır.

  • Kırmızı Et

Demir kaynağı, protein deposu olan kırmızı etler, sağlıklı ve ideal hamilelik sürecinin tamamlanması için düzenli olarak alınması gereken besinler arasındadır. Hamilelikte et yemek istemeyenler, yumurta mutlaka tüketmelidirler.

  • Beyaz Et

Balık, tavuk ve hindi eti özellikle buğulama, ızgara gibi yöntemlerle pişirilerek doğrudan alınmalıdır.

  • Meyveler

Muz tamamen potasyum kaynağıdır. Hamilelikte en faydalı yiyecekler arasında muz yer alıyor. Enerji kaynağı olan muz, mide bulantılarının önlenmesi açısından da önemli besinlerdendir. Hurma ve incir, kayısı, erik gibi kuru meyveler hamilelikte ekstra enerji katar.

  • Yeşil Yapraklı Sebzeler

Özellikle ıspanak başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hem folik asit hem de demir içeren ıspanak, hamilelik boyunca tüketilmelidir.

  • Yemişler

Badem, fındık özellikle ve ceviz omega değerleriyle yüksek ve bebek beyin gelişimi için tüketilmesi gereken besinlerdendir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.