Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Aile İçi Şiddetin Bebeğe Zararları

Hamilelikte Aile İçi Şiddetin Bebeğe Zararları

12
0
Paylaş
Hamilelikte Aile İçi Şiddetin Bebeğe Zararları

Hamilelik her kadın için özel ve hassas bir süreçtir. Bu süreçte kadının vücudunda fizyolojik değişikliklerle beraber psikolojik ve sistemik değişikliklerde olmaktadır. Hamilelik döneminde kadının hormonal dengeleri değişmektedir ve buna bağlı olarak duygu durum değişiklikleri meydana gelmektedir. İnsan sağlığının temeli henüz anne karnında bir cenin iken şekillenir.

Hamilelikte-Şiddet

Annenin yaşadığı duygusal olayların bir parçası olarak büyüyen bebek, annenin beslenme alışkanlıklarından, fiziksel aktivitelerinden, yaşadığı ruhsal olaylardan, mutluluğundan ve mutsuzluğundan her daim etkilenir. Çünkü anne karnındaki bebek anne ile birlikte besleniyor, onunla uyuyor ve onunla da hissediyor. Doğal olarak anne adayının hamilelik sürecinde yaşadıkları sadece annenin psikolojisini değil aynı zamanda bebeğin psikolojisini de etkiliyor.

Bebek Anne Karnında Stresi Nasıl Algılar?

Bebek-Anne-Karnında-Stresi-Nasıl-Algılar
Bebek Anne Karnında Stresi Nasıl Algılar?

Plesenta normal şartlarda bebeği hamilelik süresince her türlü zararlı durumlardan korur. Ancak bu koruma bazen yetersiz kalabilir. Eğer annenin yaşadığı stres çok yüksek ve sürekli devam ediyorsa, evde aile içi şiddet görüyorsa bu durumda plesenta fetüsü koruyamayabiliyor. Yapılan araştırmalar hamilelik sürecinde şiddet gören kadınların çocuklarının ergenlik dönemi itibariyle daha çok stres tepkisi verdiği gözlemlenmiştir.

Yani stres altında bir gebelik geçiren anne adayı stresli bebekler dünyaya getiriyor. Hamilelikte aile içi şiddetin bebeğe zararları hayat boyu sürmektedir. Hamilelikte şiddet gören annelerin çocukları, bir kriz anında kaçma ya da saldırgan davranışlar sergilerken, gebelik seyri boyunca her hangi bir şiddete maruz kalmayan kadınların çocukları daha sakin kalmayı başarabilmişlerdir.

Hamilelikte Neler Yapılmalıdır?

Hamilelikte-Neler-Yapılmalıdır
Hamilelikte Neler Yapılmalıdır ?

Ülkemizde hamile kadına iyi bakmak deyince akla ilk gelen yeme-içme ve usg gibi hastane takipleridir. Oysa hamilelik döneminde anne adayının aynı zamanda ruhunu beslemek ve onu psikolojik olarak desteklemek gerekir. Hamile kadınlar kendi ruhsal değerlendirmelerini yaparak risk gurubunda olup olmadıklarını belirleyebilir. Bunun için Edinburgh depresyon ölçeği testini kullanabilirler. Bu bir tarama testidir ve 13 puanın üstü riskli demektir. Bunun dışında hamilelik sürecinde mutlaka dinlenmek ve sakinleşmek için kendinize zaman ayırın. Ayrıca derin nefes egzersizleri yaparak vücudunuzu rahatlatın.

Hamilelik Depresyonu Neye Bağlı Olarak Gelişiyor?

Hamilelik genel anlamda kadın için zorlu bir süreçtir. Bu dönemde kadında duygu durum değişiklikleri meydana gelmektedir. Gebelik döneminde anne adayının kendi ilişkilerinde yaşadığı stres ve yaşadığı çevrede yaşanan olaylar hamilelik depresyonunu tetikler. Çünkü yaşanan bu travmalar kişinin güven duygusunu zedelemekte ve vücudun daha çok stres hormonu salgılamasına sebep olmaktadır.

Hamilelikte Yaşanan Stres Bebeği Nasıl Etkiler?

Hamilelikte-Yaşanan-Stres-Bebeği-Nasıl-Etkiler
Hamilelikte Yaşanan Stres Bebeği Nasıl Etkiler ?

Hamilelik döneminde ve daha sonraki süreçlerde fiziksel, cinsel ya da psikolojik olarak şiddet gören annenin çocuklarında bir takım ciddi psikolojik sorunlar gözlemlenmiştir. Bunların başında bebeklik yada ileri yaşlarda depresyon, davranış bozuklukları, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozuklukları, içe kapanıklık, saldırganlık ve daha pek çok davranışsal ve duygusal gelişim problemleri gelmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.