Ana Sayfa Hastalıklar Göz Sağlığı’nı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Göz Sağlığı’nı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

1719
0
Paylaş
Göz Sağlığı'nı Korumak İçin Ne Yapmalıyız? 1
Göz Sağlığı

Göz Sağlığı’nı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Göz sağlığı’nı korumak adına yapılabilecek yöntemler oldukça fazladır. En basit örnek olarak yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan, güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Güneş gözlüğünü alırken de kaliteli olmasına özen göstermelidir. Aksi halde diğer güneş gözlükleri güneş ışınlarını tam anlamıyla engellememektedir.
Göz sağlığı için sigara içilmemesi gereklidir. Sigaranın vucüda her türlü zararı olduğu gibi göz sağlığınıda olumsuz yönde etkilemektedir. Göz sağlığını korumak için bazı ayrıntılara dikkat edilmesi oldukça fayda sağlayacaktır.

Göz Sağlığı
Göz Sağlığı

Göz sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bilgisayar kullanırken ara vermek ; Bilgisayar tarzında olan elektronik cihazların ekranına uzun süreli bakmak gözleri fazlasıyla yoracaktır. Bilgisayar ekranında uzun süreli iş yapılıyor ise en az 20 dakikada bir 20 metrelik uzaklığa bakılması gerekmektedir. Sonrasında ise bilgisayar ekranının aşırı derecede parlak olmasına izin verilmemelidir ve bilgisayar ile göz seviyesi arasında 50 cm’ lik bir mesafe olması gereklidir.

Tehlikeli işlerde koruyucu gözlük takılmalı

Ev ve iş yerlerinde göz yaralanmalarına neden olacak işler için koruma amaçlı gözlük takılması gereklidir. Oluşabilecek en tehlikeli kazalara karşı önlem alınmış olur

Göz Sağlığı
Göz Sağlığı

Göz sağlığı için beslenme şekline dikkat edilmeli 

Göz sağlığını koruyan sebzeler ve meyveler tüketilmesi gereklidir. Göz sağlığı için koyu yeşil renkte olan sebzeler, c vitamini bakımından zengin meyveler tüketilmesi gereklidir. Göz sağlığına fayda sağlayacak çinko ağırlıklı besinlerin tüketilmesinde de fayda vardır. A vitamini bakımından en zengin sebzeler arasında bulunan havuç, göz sağlığına etkisi oldukça fazladır.
Göz muayenesi; Göz de oluşabilecek en hafif problemlerde bile hemen göz doktoruna muayene olunması gereklidir. Önemsiz görülen bir durum ileride çok fazla şikayetlere neden olabilir. Gözlerde meydana gelen kızarıklıklara karşı soğuk kompres yapılması faydalı olacaktır.
Makyaj malzemesi kullanımı ; Kullanılan makyaj malzemelerinin tarihine ve kullanım sürelerine dikkat edilmesi gerekir. Edilmediği takdirde bakterilerin çoğalmasına neden olur. Göz de meydana gelen mikroplara neden olacaktır. Göz de meydana gelen bir enfeksiyon halinde dikkate alarak hemen göz muayenesi olması gereklidir. Başkalarının kullanmış olduğu makyaj malzemeleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi halde enfeksiyon daha da artmış olur.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.