Ana Sayfa Gurme Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Tarifi

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Tarifi

237
0
Paylaş
Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Tarifi
Fırında Beşamel Soslu Karnabahar

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Tarifi

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar

Gerekli Malzemeler

1 tane orta büyüklükte karnabahar
1 yemek kaşığı kadar un
5 su bardağı sıcak su

Beşamel Sos İçin Gerekli Malzemeler

1 yemek kaşığı kadar un
1 yemek kaşığı kadar tereyağı
1,5 su bardağı kadar soğuk süt
1/4 çay kaşığı kadar rendelenmiş muskat ceviz ( çay kaşığının ucuyla)
1/4 çay kaşığı kadar taze çekilmiş tane karabiber (çay kaşığının ucuyla)
1/4 çay kaşığı kadar tuz (çay kaşığının ucu kadar )

Üzeri İçin Gereken Malzemeler
100 gram kadar rendelenmiş kaşar peyniri
1/4 demet kadar dereotu

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Yemeğinin Hazırlanışı

Öncelikle karnabaharların kök kısımları kesilip ayrılan karnabaharlar bol suda iyice yıkanmalı ve ardından da suyu süzülmelidir. Sonra geniş bir tencereye sıcak su konulur ve bu suya un ilave edilerek, karnabaharlar da bu suda yaklaşık olarak 8 – 10 dakika kadar haşlanır.

Karnabaharların unlu suda haşlanmasının sebebi ise hem karnabaharların beyaz kalmasını sağlamak hem de sindirimi kolaylaştırmaktır.

Karnabaharlar haşlanırken bir kenarda beşamel sosun hazırlanışına geçilir. Bunun için bir tavada tereyağı kızdırılır ve tereyağı eriyince üzerine un ilave edilir. Bu şekilde ilave edilen un yaklaşık olarak 2 – 3 dakika kadar kavrulur. Ardından soğuk süt yavaş yavaş eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Bu karıştırma işlemi iyi ve devamlı yapılmalıdır. Aksi halde topaklanma sorunu yaşanabilir. Daha sonra yukarıda ölçüleri verildiği miktarlarda tuz, taze çekilmiş karabiber ve rendelenmiş muskat cevizi eklenerek karıştırma işlemine devam edilir. Beşamel sosu kıvamlı bir hale geldikten sonra hazırlanan sos, ocaktan alınır.

Beşamel sosu hazırlanırken haşlanmış olan karnabaharlar bir süzgeç yardımıyla süzülür ve sularından arındırılır. Haşlanmış karnabaharlar bir fırın tepsisine konulur. Daha sonra fırın tepsisine konulan karnabaharların üzerine beşamel sos dökülür. Son olarak beşamel sosun üzerine de rendelenmiş kaşar peynirleri serpilir. Beşamel soslu karnabaharlar fırına sunulmaya hazır hale getirilince tepsi önceden ısıtılmış olan, 180 dereceye ayarlanmış olan fırına pişmek üzere bırakılır. Beşamel soslu karnabahar piştikten sonra fırından alınır ve isteğe göre üzerlerine ince ince kıyılmış olan dereotu serpilebilir. Üzerlerine ince kıyılmış dereotu serpilmesi görsel olarak da güzel görünür.

Fırında beşamel soslu karnabahar, başka yemeklerin yanında garnitür olarak sunulabileceği gibi ana yemek olarak da yapılabilir. Nefis bir yemektir. Farklı bir lezzet arayanlar için güzel bir tariftir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.