Ana Sayfa Katagori Dışı Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı

69
0
Paylaş
Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı
Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı

Bankalar kredi verecekleri kişilerde dikkat ettikleri belli başlı özellikler vardır. Bu özelliklerin en önemlisi kredi notunun kaç olduğudur. Kredi notu yüksek olan kişilere kolayca kredi çıkarken belli bir puan ve altına oldukça zor kredi çıkar. Kredi notu risk raporu sonucunda oluşturulur.

Findeks Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Findeks Kredi Kayıt Bürosunun kurduğu ve krediler ile bilgilerin toplandığı bir platformdur. Bankalarda bulunan kredi limitlerinizi gösterir. Uyarı hizmeti borcunuzdaki, kredi limitinizdeki, kredi notunuzdaki değişimleri bildirilmesini sağlar. Findeks izleme hizmeti ise bankalardaki kredi ile ilgili olan tüm bilgilerinize ulaşım şansı tanır. Not danışmanı hizmeti ise kredinizi nasıl yükselteceğinizi anlatır. Takipçi hizmeti ise bilgilerinizi internette korur.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankalarda herhangi bir krediniz varsa, kredili mevduat hesabı, konut, taşıt, kredisi, kredi kartı gibi, bunlardan birisini 5 yıl içerisinde kullanmanız halinde kredi notunuz oluşmuştur. Kredi notunuz bankalardan kredi almayı oldukça kolay hale getiren bir referanstır. Bu hesaplarınız kapatılmış dahi olsa sistemden çıkmaları 5 yıl süreceği için illaki bir puanınız olacaktır. Diğer bankalarda kredi notunuza ulaşabildiği için kredi çekerken mutlaka her banka bu nota bakacaktır. Kredi notunun tam kaç puan olduğunu öğrenmek için ise Kredi Kayıt Bürosu’nun kurduğu Findeks ile kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Findeks ilk işlem dışında diğer işlemler için ücret talep etmektedir. Findeks raporuna ulaşmak isterseniz onu da bankalardan satın almanız mümkündür.

Kredi Notu Kaç Puan Olmalı?

Kredi notu aslında bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Ancak Findeks tarafından belirlenen kredi puanları 0-1900 arasında bir değer alır. 0 belirsizlik anlamı taşırken banka belirsiz bir kişiye kredi vermek istemez. 0-699 arası en riskli gruptur ve kredi almaları çok zordur. 700-1099 orta riskli gruptur. Bu iki gruba da banka kolay kolay kredi vermek istemez. 1100-1499 aralığı az riskli alandır. Bu az riskli alan bankaların kafasını en çok karıştıran alandır. 1500 ve sonrası ise kolayca kredi alabilir. Ancak tek koşul bu değildir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.