Ana Sayfa Aşk Evlilik – Evliliğin Faydaları Tüm Detaylar

Evlilik – Evliliğin Faydaları Tüm Detaylar

131
0
Paylaş
Evlilik - Evliliğin Faydaları Tüm Detaylar
Evlilik - Evliliğin Faydaları

Evlilik – Evliliğin Faydaları

Evlilik ; Evliliğin birçok faydaları bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda evliliğe adım atanların gerek ruhsal ve gerekse de zihinsel bakımdan daha pozitif ve olgun bir yapı kazanabildiği gözlemlenmiştir.

Evliliğin Faydaları İse Şunlardır;

Huzur Sağlıyor

  • Her ne kadar bekarlık sultanlıktır, denilse de gerçekleştirilen bazı araştırmalar sonucunda evliliğin bekarlığa oranla bireylere daha fazla huzur sunabildiği gözlemlenmiş ve bu sayede uzmanlar tarafından mümkün olduğunca evlenilmesi gerektiği belirtilmiştir. Uzmanlar, evliliğin bireyler açısından ruhsal yönden huzur ve mutluluk sunduğunu ve bu sayede bireylerin yaşama daha pozitif yönden bakabildiğinin altını çizmektedirler.

İffetin Korunmasını Sağlıyor

  • Evliliğin faydalarından biri de hiç kuşkusuz ki iffetin korunmasını sağlamasıdır. Nefsani arzuların evlilik yolu ile giderilmesi, beraberinde bireylerin tabiri caizse gözünün dışarıda olmamasını sağlamaktadır.

Sinirleri Dengeliyor

  • Evliliğin aynı zamanda sinirleri de dengeleyebildiği ve bireylerin daha sakin bir ruh haline sahip olmasını sağlayabildiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Sorumluluk Duygusunu Pekiştiriyor

  • Evliliğin sağladığı faydalardan biri de bireylerde sorumluluk duygusunu pekiştirmesidir. Bu bakımdan kutsal bir eylem olan evliliğin uygun faktörlerin yerine getirilmesi durumunda gerçekleştirilmesinde büyük faydalar bulunmaktadır.

Doğum Ve Neslin Çoğalmasını Sağlıyor

  • İslam dininin de teşvik ettiği doğum ve neslin çoğalmasını da sağladığından ayrıca kutsal bir eylem olarak kabul görmektedir.

Toplumsal Sağlık Ve Güvenliği Sağlıyor

  • Evliliğin sağladığı faydalardan biri de toplumsan sağlığı ve güvenliği sağlamasıdır. Evlilik eylemi sayesinde fuhuş gibi ahlak dışı eylemler toplumlarda azalım göstermekte ve bu sayede sağlıklı bir neslin yetişmesi sağlanmaktadır.

Evlilik Çağı Nedir?

Evlenme çağı, bireylerin evlilik eylemine hazır olduklarını belirten dönemdir. Ülkemizde medeni kanun ile birlikte evlenme çağı 18 yaşının doldurulması ile gerçekleştirilebilmektedir. Buna göre erkeklerde olgunluk çağı 30 yaşını bulmakla birlikte bayanlardan ise olgunluk çağı 25 yaş ve üzeri bulabilmektedir.

Evliliğin Zararları Bulunuyor Mu?

Evliliğin zararları genel olarak bulunmamaktadır. Ancak bireylerin kanuni yönden 18 yaşını doldurmadan önce evlilik eylemini gerçekleştirmesi kanuni bakımdan sorunlar oluşturabilmektedir. Ayrıca ciddi bir sorumluluk gerektiren evlilik eylemi, ruhsal, zihinsel ve fiziksel bakımdan yeterli olgunluğa ulaşılması durumunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda sonraki dönemlerden bazı olumsuz durumların oluşması söz konusu olabilmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.