Ana Sayfa Doğal Yaşam Evde Nane Yetiştirme

Evde Nane Yetiştirme

110
0
Paylaş
Evde Nane Yetiştirme
Evde Nane Yetiştirme

Mutfakta yeşillik yetiştirmek hem elinizin altında doğal ürünlerinizin olmasını hem de mutfağınızın dekoratif bakımdan renklenmesini sağlayacaktır. Özellikle maydanoz ve nane gibi ürünleri yetiştirerek solmalarına ya da eskimelerine sebebiyet vermeden kısa bir süre içerisinde tüketebileceğiniz bir sistem kurmanızı da sağlayacaktır.

Evde nane yetiştirme süreci içerisinde nanenin güneşten yanmaması için hafif gölge bir alanda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Tabi ki yeşilliklerin kendi bulması için gün içerisinde az da olsa güneş almasını sağlarsanız bitkinizi yetişmesi daha kolay olacaktır. Su konusunda da hassas davranmalısınız. Yeşillikler suyu sevdiği gibi fazla su verildiği zaman da çürüyebilmektedir. Bu nedenle su konusunda hassas ve temkinli davranmak gerekmektedir.

Nane Tohumları Nereden Alınır?

Evde nane yetiştirme konusunda bir adım atmak isteyen kişiler marketlerde ya da çiçekçilerde bile nane ya da maydanoz yetiştirmek için tohum bulabilirler. Ekim sırasında pakette verilen talimatlara uyum sağlanmalıdır. Nane tohumlarının çok derine gömülmediğinden de emin olmalısınız. Aksi takdirde tohumların filizlenip kendisini göstermesini engelleyebilirsiniz. Saksı seçimini de dekoratif bir biçimde yapmalısınız. Bu şekilde evinize yeni bir boyut kazandırma imkanını elde edebilirsiniz.

  • Can suyunu da verdikten sonra mutfağınızda ya da bahçenizde nanelerinizi yetiştirmeye başlayabilirsiniz.
  • Naneleri toplarken dallara zarar vermemeye de özen göstermelisiniz. Bu şekilde nane dalları size yeni mahsuller verebilecektir.
  • Mutfakta ya da evin bir köşesinde nane bulundurulmasının bir diğer önemli noktası ise sinekleri ve böcekleri kovucu bir özelliğe sahip olmasıdır.

Nane Nasıl Kurutulur?

Evde nane yetiştirme işlemleri sonrasında elde etmiş olduğunuz mahsulleri çok daha uzun ömürlü bir biçimde muhafaza etmek isterseniz kurutabilirsiniz. Bu şekilde evinizde yetiştirmiş olduğunuz naneleri bir sezon boyunca sağlıklı bir biçimde kullanabilirsiniz. Kurutma işlemi sırasında nanelerin toz ya da nem ile temas etmemesine de önem verilmelidir.

Naneleri taze bir biçimde daha uzun süre muhafaza etmek isteyen kişilerin ise hafif bir biçimde yıkadıktan sonra suyunu akıtmaları ve havlu peçeteye sarmaları gerekmektedir. Peçete kullanmak istemeyen kişiler kavanozların içerisine suyu alınmış olan naneleri yerleştirerek uzun aylar boyunca kullanıma hazır bir hale getirebilmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.