Ana Sayfa Doğal Yaşam Evde Maydanoz Nasıl Yetiştirilir

Evde Maydanoz Nasıl Yetiştirilir

127
0
Paylaş
Evde Maydanoz, Nane Yetiştirme
Evde maydanoz nasıl yetiştirilir

Evde maydanoz nasıl yetiştirilir sorusu bahar aylarının yaklaşması ile beraber sıklıkla sorulmaktadır. Evinizin ışık alan bir köşesinde kolaylıkla maydanoz yetiştirebilirsiniz. Fakat maydanozlarınızın yanmaması için güneş ışınlarının direkt olarak üzerine gelmemesine de özen göstermelisiniz. Mutfağınızın bir köşesinde maydanoz filizlerinize yer verirseniz hem sağlıklı bir şekilde taze yeşillik üretebilirsiniz hem de her hafta pazardan ya da marketlerden maydanoz almak zorunda kalmazsınız.

Maydanozun kokusu birçok sineği ve böceği uzak tuttuğu için mutfağınızın daha steril bir hale gelmesini de sağlayabilirsiniz. Mutfağınızda bir pencere köşesinde maydanoza yer açarak kendi yetiştirdiğiniz ürünleri yeme imkanını da elde edebilirsiniz. Modern 2000ler kapsamında kişilerin kendi ürettiği besinleri tüketme imkanı oldukça düşükken bu tür bir fırsatın tepilmemesi önerilmektedir.

Nasıl Ekilir?

Evde maydanoz nasıl yetiştirilir sorusunun ilk adımı maydanozun nasıl ekildiği ile alakalıdır. Bu süreçte dikkate alınması gereken noktalar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Maydanozu ekeceğiniz toprağın muhakkak gevşek ve yumuşak bir yapısının olması gerekmektedir. Gevşek toprakta maydanoz kendini daha rahat gösterebilmektedir.
  • Tohumları hazırlamış olduğunuz saksıya yerleştirmeden önce ılık bir suyun içerisinde 1 saat kadar bekletmelisiniz. Bu şekilde tohumların filizlenme aşaması da hızlanacaktır. Bu aşamayı atlasanız bile tohumlarınız birkaç gün içerisinde kendini gösterecektir.
  • Tohumların üzerine en fazla 2 santim kalınlığında toprak atmalısınız. Kalın toprakta maydanoz filizlerinin yüzeye çıkması çok daha zor bir hale gelecektir.
  • Hafif ışık alan alanda bulunması maydanozların kendini göstermesi için yeterli olacaktır. Fazla ışık aldığı zaman kuruma meydana gelebilir.
  • Haftada 2-3 kere sulamanız maydanozların sağlıklı bir biçimde büyümesi için yeterli olacaktır.

Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Evde maydanoz nasıl yetiştirilir sorusu kadar muhafaza etme konusunda da dikkatli olunmalıdır. Örneğin topladığınız maydanozları yıkadıktan sonra suyunu süzmeden ve kurulamadan dolaba kaldırırsanız o yeşilliklerin çürüyeceğinden emin olabilirsiniz. Bunun yanı sıra yıkamadan kaldırıldığı zaman da hijyen bakımından çok uygun olmayacaktır. Maydanozları topladıktan sonra cam kavanozların içerisine temiz ve kuru bir biçimde yerleştirirseniz sorunsuz bir biçimde kullanabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.