Ana Sayfa Diyet Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

83
0
Paylaş
Dukan Diyeti Nedir?

Zayıflamak çağımızın adeta modası haline gelmiştir. İnsanlar hem zayıf, hem sağlıklı, hem de zinde olabilmek adına çok çaba sarf etmektedir. Sporlar, diyetler hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. Uygulanan diyetlerin büyük çoğunluğu sağlıksız ve kısa sürelidir. Dolayısıyla beslenme düzeninin oturtulmasına imkan tanımamaktadır. Ancak tüm dünya tarafından bilinen Dukan diyeti bunlardan çok farklıdır.

Dukan diyeti dünyada en sık uygulanan diyetlerin başında gelmektedir. Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından geliştirilmiştir. Dukan diyetinin en önemli özelliği protein ağırlıklı bir program olmasıdır. 40 yıldır uygulanmakta olan diyet, insan sağlığı açısından faydalı olduğu gibi genel alışkanlık haline getirilebilmektedir. Diyet 4 aşamadan oluşmakla birlikte yasak olan gıdalar bulunmaktadır.

Dukan Diyeti için Sağlıklı Bir Program

Dukan diyetini oluşturan dört aşama şu şekildedir;

  • Atak evresi
  • Seyir evresi
  • Sağlamlaştırma evresi
  • Koruma evresi

Diyet nasıl uygulanır; uzun süreli olan diyet programında amaca ulaşmak için zaman, sabır ve özveriye ihtiyaç vardır. Şok diyet olmadığı için kısa sürede sonuç almak pek mümkün değildir. Diyet programı alışkanlık haline getirildiğinde formda bir bedene kavuşulmaktadır.

Atak Aşaması; Bu aşama bir hafta boyunca devam etmektedir. Bu aşamada hayvansal ve bitkisel yağ kullanımı tamamen yasaktır. Ayrıca tuz kesinlikle hayatınızdan çıkarılmalıdır. Tüketilen besinler fırın veya ızgara olmalıdır. Ayrıca her gün 20 dakika boyunca egzersiz yapılmalıdır. Tüketilebilecek gıdalardan bazıları; et ürünleri, taze balık, yumurta, az yağlı süt ürünleri. Tüketilen gıdalara lezzet katmak adına sarımsak, sirke ve limon suyu kullanılabilir.

Seyir Aşaması; Bu aşamada sebzeler de listeye eklenmektedir. Seyir aşaması 2 ay boyunca sürebilir. Her gün mutlaka 30 dakika yürüyüş yapılması gerekmektedir. Listeye eklenen sebzeler; pancar, brokoli, enginar, brüksel lahanası, havuç, salatalık ve patlıcandır.

Sağlamlaştırma Evresi; Seyir aşamasında asıl kilosuna ulaşan beden bu aşamada incelmeye başlamaktadır. Amaç kesinlikle diyetin sevdirilmesidir. Kişilerin istikrarlarını güçlendirmek adına listeye lezzetli besinler girmektedir.

Koruma Aşaması; Son aşamada dukan diyetinin alışkanlık haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Protein ağırlıklı beslenme, tuzsuz besinler, her gün düzenli egzersiz sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmanın altın kuralıdır.

 

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.