Ana Sayfa Gündem Dolar kuru ve Altın fiyatında ciddi yükseliş ! Dolar ve Altın neden...

Dolar kuru ve Altın fiyatında ciddi yükseliş ! Dolar ve Altın neden yükseldi ?

43
0
Paylaş
Dolar kuru ve Altın fiyatında ciddi yükseliş ! Dolar ve Altın neden yükseldi ? 1
Dolar kuru ve Altın fiyatında ciddi yükseliş

Dolar kuru dün gece fırladı. 2019’da 5.30 TL dolaylarında başlayan dolar gece yarısı sert yükseldi. Japonya piyasalarının kapalı olduğu gece yarısı harekâtlarında hacim darlığı nedeniyle dolar/TL gece 02:00’de 5.72’yi gördü. Sabah saatlerine doğru geldikçe 5.45’in altına geriledi. Daha sonra Dolar tekrardan yukarı yönlü artış göstererek 5.47 seviyesine çıktı.


Dolar kuru
Dolar kuru

Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Serhan Gök, “Hisse piyasası, yurt dışında yılbaşı evvelinde kollanan satış baskısına oranla iyi katlanmıştı, şimdi küresel satışlara paralel bu seviyelerden bir ölçü geri geliyor” diyerek satışların piyasa genelinde görüldüğünü belirtti.

Bankacılar, Asya piyasası kaynaklı operasyonların günlük harekât hacmi “birkaç milyar dolar olan bir piyasada birkaç milyon dolar hacim” ile hakikatleştiğini belirttiler.

Bir bankanın döviz masası operasyon sorumlusu, “Dün gece saatlerine baktığımızda 6 seviyesi üzerinden birkaç milyon dolar hacimle birkaç harekât reel olarak görüyoruz. Apple’ın kâr ihtarı ve Asya piyasalarındaki sert satışlar yen TL harekâtlarında stop loss emirlerini tetiklemiş görünüyor. Günlük harekât hacimlerine bakıldığında birkaç milyar dolarlık bir piyasa gece saatlerinde geçen operasyonlar ise birkaç milyon dolar ile hudutlu” diye konuştu.

Küresel piyasalarda Amerika Birleşik Devletleri borsası vadeli harekâtları, Apple’dan gelen kâr ihtarının yavaşlayan küresel gelişmeye ve cılız bilançolara müteveccih kaygıları artırmasıyla gerilerken, Asya borsaları da dalgalı seyir izliyor.

California merkezli teknoloji firması Apple Çin’de yavaşlayan iPhone satışları ve eksilen yenilemeleri mazeret göstererek, son çeyrek yarıyıldaki kazançlara ait ihtarda bulundu. Apple, 2007’den bu yana ilk defa böyle bir ihtar yapmış olurken; payları da kapanıştan sonraki harekâtlarda yüzde 8 geriledi.

Altın fiyatları yeni yıla hareketli başladı. Peki Gram ve çeyrek altın bugün ne kadar ?

Altın fiyatları
Altın fiyatları

Altın fiyatları 2019 Ocak ayının ilk haftasına hareketli bir dalgalı seyir ile giriş yaptı. Altının gram maliyeti, bugüne yükselişle başlamasının ardından 227,9 lira seviyesinde değer görmeye başladı. Peki, gram altın, çeyrek altın, yarım ve cumhuriyet altını şuan itibariyle ne kadar oldu? İşte 3 Ocak tarihli altın fiyatları

Dün gece yaşadığı anlık yükseliş hareketlerinin ardından bugün sabah saatlerinde güne olağan seviyelerde başlayan güvenli liman olarak anılan altının fiyatları, öğle arasına girilirken düşüşe geçti. Mesainin başlamasıyla beraber 227 lira olarak yansıyan gram altın fiyatı, öğle saatlerinde 225 lira oldu. İşte, 3 Ocak tarihinin altın fiyatları hakkında anlık bilgiler şöyle:

Gram altın 3 Ocak 2019  tarihinde 227,05 TL’den alınırken 227,20 TL’den satışa sunuluyor.

Çeyrek altın, 362,46 TL’den alınıp, 370,71 TL’den satılıyor.

Yarım altın, 722,66 TL’den alınıyor ve 741,41 TL’den satılıyor.

Tam altın ise 1.449,84 TL’den alınıyor ve 1.478,29 TL’den satılıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.