Ana Sayfa Annenin Not Defteri Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

40
0
Paylaş
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuğun bebeklikten çıktığı ve bağımsızlık kazanmasının bir adımı olarak görülen tuvalet eğitimi, anne ve babaların çocukları üzerinde ki ilk beklentilerindendir. Çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırılacağı esnada nelere dikkat edilmeli, neler yapmalı ve yapmamalı, hangi ip uçlarından yararlanmalı onlara değineceğiz.

Nasıl Yaklaşmak Gerekir

Çocuğa tuvalet alışkanlığını kazandırmak için, onu teşvik etmek gerekir. Kendisinin bebek olmadığını hissettirmeli ve artık kendisinin de anne babası gibi normal tuvaleti kullanacağını öğrenmesi gerektiği ifade edilmelidir.

Tuvalet alışkanlığı için çocuğunuzla beraber ona alıştırma külodu, lazımlık, minik klozet, , normal külotlar gibi gerekli ihtiyaçları almaya gidin. Bu, çocuğunuzun tuvalet eğitimine motive edecek ve heveslendirecektir.

Eğitimin başlaması ile beraber, istikrar sürdürülmeli ve her ne sebepten olursa olsun diğer yakınlarının veya kreşte ki öğretmenlerinin bez kullanmaması gerektiği onlara bildirilmelidir. Bir kerelik dahi beze yapılan geri dönüşün, sizi baya geri götüreceğini unutmayın.

Çocuğunuzu yaklaşık yarım saat veya 45 dakika da bir tuvalete götürün ve bunu başarabildiğini ona hissettirin. Tuvalet eğitimi esnasında bazen ufak tefek kazaların olabileceğini unutmayın ve hoşgörülü olun. Çocuk altına kaçırdığı zamanlarda ebeveynlerin kesinlikle ters tepki, ceza ve başka çocuklarla kıyaslamalardan uzak durması gerekmektedir.

Tuvalet Eğitimi İçin En Uygun Zaman

Çocuklarına tuvalet eğitimini verecek olan anne babaların, çalıştıkları için yeterli zamanları bulunmuyor ise, eğitim için biraz daha beklemek gerekir.

Çocuklar mesane kontrolünü 1.5 ile 3 yaş arasında kazanır. Bu sebepten dolayı da, tuvalet eğitimi için en uygun görülen yaş, 2 yaştır.

Çocuğun yaşının yanı sıra, önemli olan çocuğun bazı becerileri yerine getirebiliyoır olabilmesidir. Bu beceriler yerine geldiği zaman, çocuk tuvalet eğitimine başlayabilir. Bu beceriler ise;

 • Çocuğun idrarının büyük bir kısmını tek seferde yapabiliyor olması,
 • Yaklaşık olarak 3 ile 4 saat civarında tuvaletini tutabiliyor olması,
 • Yürüyebilmesi
 • Konuşabilmesi,
 • Tuvalete gitmekten korkmuyor olması,
 • 5 dakikaya kadar sabit bir şekilde bir pozisyonda durabiliyor olması,
 • Pantolonunu tek başına indirip kaldırabiliyor olması,
 • Islak bezden rahatsız olması,
 • Tuvalet alışlanlığına hevesli ve meraklı olması,
 • Hareketlerini bağımsız olarak yapabilme alışkanlığı kazanmış olması,
 • Ondan istenen kısa talimatları anlayabiliyor olmasıdır.

Bu becerilerin hepsi veya büyük bir kısmı çocuğunuz tarafından yapılabiliyorsa, tuvalet eğitimine başlanması için uygun zaman gelmiş demektir. Ancak tuvalet alışkanlığı için 3 yaşı geçmemeye özen gösterilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Erkek Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Erkek çocuklara uygulanacak olan tuvalet eğitimi, kız çocuklarına göre biraz daha farklıdır. Her ne kadar kız çocuklarının erkek çocuklarına nazaran daha hızlı olgunlaşma gösterdiği söylense de, her çocuk çevresel faktörlerin de etkisi ile kendine özel gelişimi vardır.

Erkek çocuklarının tuvalet eğitimi, tıpkı kızlarda ki gibi oturarak verilmelidir. Çocuk büyüdükçe ve okula gitmeye başladıkça onlardan gördüğü gibi ayakta tuvaletini yapmak isteyebilir. Bu isteğine tepki verilmemesi gerekir.

 

İkiz Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılmalı?

İkiz çocuklar tuvalet eğitimi başladığı andan itibaren, hiçbir suret ile birbiri ile kıyaslama yapılmamalıdır. Bu onların güven eksikliğinin oluşmasına neden olur. Her çocuk hazır olduğu dönemde tuvalet eğitimi başlatılmalıdır. Eğitime henüz başlamamış olan kardeş ise, sizin kıyaslamanızla değil, kendi isteği ve taklit etme iç güdüsü ile ona uymaya çalışacaktır.

 

Çocuk Tuvalet Eğitimini Reddediyorsa Ne Yapılmalı?

bir çocuğun tuvalet eğitimini kabul etmemesi ve direnmesi halinde, kesinlikle çocuğu zorlamamak gerekir. Bu onun inat yapmasına sebep olabilir. Eğer tuvalet eğitimi 2 yaşından önce yapılmaya başlandıysa, ona zaman tanınmalı ve 2 yaşını biraz geçmesi için beklenmelidir. Her ne olursa olsun çocuğa sabır ve öz veri ile yaklaşılmalı, tuvalet alışkanlığı sağlandıktan sonra beze geri dönülmemelidir.

Ödüllendirin

Çocuğa tuvalet eğitimi verildiği zaman, çocuğun başarıları ödüllendirilmeli. Ona sarılmalı, güzel sözler söylenmeli ve başardığı ona ifade edilmelidir. Çocuğun eğer sevdiği bir çizgi film karakteri varsa, çocuğunuzun yanında onu arıyormuş gibi yapıp, çocuğunuzun tuvaletini tuvalete yaptığını söyleyip onu mutlu edin. Veya sevdiği bir insanı, anneanne, babaanne, dede, baba arayarak ta aynısını yapabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.