Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları Çocuklarda Kabakulak, Kızamık, Suçiçeği Sorunu

Çocuklarda Kabakulak, Kızamık, Suçiçeği Sorunu

115
0
Paylaş
Çocuklarda Kabakulak, Kızamık, Suçiçeği Sorunu
Çocuklarda kabakulak, kızamık, suçiçeği sorunu

Çocuklarda kabakulak, kızamık, suçiçeği sorunu ailelerin en büyük korkularıdır. Sıklıkla okul döneminde bulaşıcı hastalık olarak salgın şeklinde görülmektedir. Belirtilerinin ortaya çıkması halinde uzman hekime başvurulmalı ve doğru teşhis ve tedavi yöntemiyle sürçeler sorunsuz atlatılmalıdır.

Çocuklarda Kabakulak Nasıl Geçer

Çocuklarda bulaşıcı hastalıklar içinde genellikle 5-9 yaş arasında sıkça görülen kabakulak yer almaktadır.

Paratis tükürük bezlerinin iltihaplanması anlamına gelmektedir. Kulak arkasından yanak bölgesinde meydana gelen şişlikten oluşmaktadır. Belirtiler içinde kulak bölgesinde ağrıı ile başlamaktadır. Kulak altı bezesinde şişme görülmektedir. Kusma, ateş, halsizlik gibi belirtileri de bulunmaktadır. Baş ağrısı, iştahsızlık, boğaz ağrısı da belirtiler arasında yer almaktadır.

Hastalık iyileşmesi sürecinde izlenecek bir tedavi söz konusu değildir. Yapılan uygulamalar daha ok ağrıların hafifletilmesine yöneliktir. Ağrıyan ve şişen bölgelere sıcak uygulaması ağrıları hafifletmektedir. Bol su içilmesi tavsiye edilir.

Çocuklarda Suçiçeğinde Ne Yapılmalı

Çocuklarda kabakulak, kızamık, suçiçeği sorunu içinde yaygın olarak görülen bir diğer hastalık da suçiçeğidir. Hastalığın kuluçka evresi 10 ila 12 gün arasında dürmektedir. Ciltte içi su dolu kırmızı döküntülerle başlamaktadır. Aynı zamanda ateş görülmektedir. Döküntüler 12-24 saat arasında kaybolmakta yerine yenileri gelmektedir.

Tedavi süresinde ise yapılması gereken çocukların sıcak ortamda tutulmamasıdır. Sıcak kaşıntıların daha da artmasına enden olmaktadır. Ilık suyla banyo kaşıntıyı rahatlatır. 7 gün süren bir hastalıktır. 3 günü de ateşli olarak geçmektedir. Ateşe karşı hekim tavsiyesinde ilaç kullanımı söz konusu olabilir.

Çocuklarda salgın hastalıklar söz konusu olduğunda yapılması gereken birbirlerine yaklaştırılmamasıdır. Hastalığın yetişkinlere de geçme durumu söz konusudur. Çocuk yaşta suçiçeği, olmaması kişiler yetişkinlik dönemlerinde hastalığı odlukça ağır geçirebilirler.

Çocuklarda Kızamık Belirtileri

Çocuklarda kabakulak, kızamık, suçiçeği sorunu içinde yaygın olarak görülen bir diğer hastalık da kızamıktır. Az gelişmiş ülkelerde aşı uygulamasına gerekli önemin verilememesinden kaynaklı olarak çocuk ölümlerinin en fazla görüldüğü hastalıklardan biridir.

Sıklıkla ilkbahar ve yaz aylarında görülmektedir. Kırmızı döküntülerle baş göstermektedir. Halsizlik, kusma, ateş, öksürük ev gözlerde sulanma gibi belirtileri bulunmaktadır.

Hastalığın özel bir tedavisi yoktur. Hastalık seyrinde devam etmesi halinde 7 gün sürmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.