Ana Sayfa Anne/Çocuk Çocuklarda Görülen Beşinci Hastalık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Korunma Yolları

Çocuklarda Görülen Beşinci Hastalık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Korunma Yolları

123
0
Paylaş
Çocuklarda Görülen Beşinci Hastalık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Korunma Yolları
Çocuklarda Görülen Beşinci Hastalık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Korunma Yolları

Beşinci Hastalık

Yaygın olarak 5-15 yaş arası çocuklarda görülen Beşinci Hastalığın (Eritema İnfeksiyozum) etkeni Parvovirüs B19 adlı bir virüstür. Beşinci hastalık hafif döküntülü bulaşıcı bir enfeksiyon olup hava ve temas yolu ile bulaşmaktadır. Beşinci Hastalık; suçiçeği, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi 4 hastalığa benzerliği ve bu hastalıklardan sonra tanı konulan bir hastalık olması nedeniyle bu ismi almıştır. Herhangi bir ilaç tedavisi olmayan bu hastalık yaklaşık bir hafta-on gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Beşinci Hastalığın Belirtileri ve Teşhisi

Bulaşıcı olan virüs bireye geçtikten yaklaşık 5-14 gün arasında belirtilerini göstermektedir.

Hastalığın öncelikli belirtileri ve teşhisi

Baş ağrısı,

Hafif ateş,

Burun akıntısı,

Halsizlik

Daha sonraki belirtileri;

Yanak bölgesinde kızarıklık (tokat/dayak yemiş gibi),

Göğüs, eklem bölgeleri ve kollarda döküntü ve kızarıklık

Yukarıda sayılan belirtiler Beşinci Hastalığın teşhisinde önemli bir yere sahiptir ancak bunlara ek olarak kan ve laboratuvar testleri ile kesin teşhis konulabilir. Yetişkinlerde de görülebilen bu hastalığın farklı belirtisi olarak döküntü yerine eklem ağrıları görülür.

Beşinci Hastalıktan Korunmanın Yolları

Temastan kaçınma,

Öksürme ve hapşırma esnasında ağzın kapatılması,

Ellerin sık sık sabun ile yıkanması

Beşinci Hastalığın Tedavisi

Beşinci hastalık (Eritema İnfeksiyozum) viral bir hastalıktır bu yüzden öncelikle tedavide antibiyotiklerin kullanımına gerek olmadığına belirtelim. Hastalığın doğrudan tedavisine yönelik herhangi bir anti-viral ilaç yoktur. Ancak Hastalığın geçmesine yardımcı olacak ve görülen semptonların etkisini azaltacak tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar;

İstirahat,

Bol sıvı tüketimi,

Serin su ile duş almak,

Sıcak banyodan kaçınmak,

Güneşten sakınmak

 

Ayrıca kaşıntı ve döküntüler için hastayı rahatlatıcı ilaçlar da doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Bunlara ek olarak diğer semptomlar (Ateş, ağrı) için de hastanın yaşına ve durumuna göre doktor tavsiyesi ile bu semptomların etkisini azaltıcı ilaçlar kullanılabilir.

 

Beşinci Hastalık genel olarak sağlıklı bireylerde kendiliğinden geçen ve herhangi bir tehlikesi olamayan bir hastalıktır. Ancak bu hastalık bazı kişiler ve hastalıklar için tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Bu kişilerden birisi hamilelerdir. Ender olsa da hamile kadınlarda düşüğe, anne karnındaki bebekte ise kansızlığa neden olabilir. Bu nedenle gebelerin mutlaka doktor gözetiminde tedavi sürecinin geçirilmesi gerekmektedir. Diğer bir durum ise bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hastalık tehlikeli olabilmektedir. Son olarak da kansızlık ya da kan hastalığı olan kişilerde tedavinin doktor tarafından çok dikkatli takip edilmesi gerekmektedir. Bu durumdaki kişilerin mutlaka doktor gözetiminde hatta hastanede tedavi edilmesi çok önemlidir.

Bu hastalık atlatıldıktan sonra ise vücut hastalığa karşı bağışıklık sağlamaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.