Ana Sayfa Anne/Çocuk Çocuklar için Uygun Örnek Beslenme Listesi

Çocuklar için Uygun Örnek Beslenme Listesi

109
0
Paylaş
Çocuklar için Uygun Örnek Beslenme Listesi
Çocuklar için Uygun Örnek Beslenme Listesi

Beslenme her yaş grubu için önemli bir konudur. İlerleyen yaşlarda meydana gelen beslenme bozukluklarının temeline inildiğinde çocukluk döneminde yapılan hatalı davranışlar olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmaktadır.

Çocuklar için uygun örnek beslenme listesi hazırlıkları içinde bu konuda bilgi sahibi olunmaması halinde uzman kişilerden yardım alınması gerekir. Öylelikle hatalı uygulamalar neticesinde bütün bir ömür boyu yaşanacak beslenme sorunlarının da önüne geçilmiş olunur.

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Beslenme ilk olarak bebeklik döneminde başlamaktadır. En az 6 en fazla 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenen bebekler için ilk 6. aydan sonra ek gıda beslenmesine geçilmektedir. Ek gıdayla başlayan beslenme süreci içinde eski usul beslenme alışkanlıkları yerine doğru beslenmeyle ilgili uzman kişilerin görüşlerinin alınması annelerin muhakkak tercih etmeleri gereken bir yöntemdir.

Bu dönemde yapılacak hatalı uygulamalar çocukluk ve sonrası dönemleri etkilemektedir. Zorla yemek yedirilmeye çalışılması bebek tok olması rağmen beslemeye çalışmak ya da paket ürünler ve şekerli gıdalarla oyalamak gibi hatalı davranışlar beslenme sorunlarının temelini oluşturmaktadır.

Bebeğin bağırsak sistemine uygun olacak gıdalarla işe başlanmalıdır. Havuç, mevsim meyveleri gibi besinler sertliklerine göre buharda haşlama yöntemiyle yumuşatılarak bebeklere verilmelidir. Son dönemlerdeki en önemli tavsiye ezme ya da püre haline getirmek yerine bebeğin elime direk olarak besinin verilmesidir. Bu sayede bebek hem el ve parmak kaslarını güçlendirmekte, hem çene kasları çakılmakta hem de besinleri yakından tanımaktadır.

Çocuklar için uygun örnek beslenme listesi çalışmalarında uzman kişilerin görüşleri de alınmalıdır. Yumurtaya ne zaman başlanması gerektiği ne kadar miktarda verilmesi gerektiği, yoğurt ve süt gibi önemli besinlerin ne zaman ve ne kadar tüketilmesi gerektiği gibi konular çocuk beslenmesinde ki püf noktalardır.

Abur Cubur Beslenme Şekli

Çocuklar için uygun örnek beslenme listesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında abur cuburlaırn listeye dahil edilmesi yer almaktadır.

Çocuklar nasıl beslenmeli konusunda 6. aydan itibaren özellikle çikolata, şeker gibi besinlerin çocuklardan uzak tutulması gerekir. Paketli ürünler bebek ve çocuk beslenmesinde ki en zararlı gıdalardır.

Ailenin beslenme şekli de çocuk beslenmesini etkilediği için öncelikle anne ve babanın sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda fikir sahibi olması ve evde uygulaması gerekir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.