Ana Sayfa Sağlık Çizilmiş Teflon Tava Zararlı Mı ?

Çizilmiş Teflon Tava Zararlı Mı ?

128
0
Paylaş
Çizilmiş Teflon Tava Zararlı Mı ?
Çizilmiş Teflon Tava Zararlı Mı

Mutfak eşyalarının kullanım talimatlarına uygun olarak işleme alınmaması büyük zararları beraberinde getirebilmektedir. Özellikle söz konusu teflon olduğu zaman ortaya çıkabilecek olumsuz etkinin daha da üst bir sınıra gelebileceği belirtilmelidir.  Teflon yapışmaz bir yapıya sahip olduğu için mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Özellikle krep, omlet veya tava böreği gibi yemekler hazırlayacaksanız teflonun rolünün daha da hayati bir dereceye geleceğinin unutulmaması gerekmektedir.

Çizilmiş teflon tava zararlı mı sorusu mutfak konusunda yeni tecrübe kazanmaya başlayan kişiler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Teflon yüzeyinizde herhangi bir çizilme meydana geldiği zaman tavanın direkt olarak kanserojen bir maddeye dönüşeceği bilinmelidir. Dolaylı olarak bu tavada pişen ürünlerin de direkt olarak kanserojen nitelikte olacağı belirtilmelidir.

Teflon Tava Nasıl Kullanılmalıdır?

Çizilmiş teflon tava zararlı mı sorusunun kapsamında teflonun nasıl kullanılması gerektiği ile alakalı da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Teflon kesinlikle tahta kaşıklar ile kullanılmalıdır. Demir kaşık ile kullanıldığı zaman yüzeyinde çizikler meydana gelebilmektedir. Bu da kanserojen bir ürün haline gelmesine sebebiyet vermektedir.

  • Tahta kaşık kullanmayı sağlıklı bulmuyorsanız silikon olan materyallerden de yardım alabilirsiniz.
  • Silikon kaşıklar da kısa bir süre içerisinde bütün zücaciyelerde bulunabilmektedir. Tahta ve silikon kaşıkların teflonda çizilmeye sebebiyet vermediği de eklenmelidir. Bunun yanı sıra temizlik aşamasında da dikkat edilmelidir.
  • Temizlikte tel kullanıldığı zaman teflon yüzey kolaylıkla çizilebilmektedir. Bu nedenle tel kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Teflona Alternatif Öneriler

Çizilmiş teflon tava zararlı mı sorusuna ek olarak teflona alternatif olarak kullanılabilecek olan materyaller konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Yapışmaz bir ürün arıyorsanız granit ürünlerin de yapışma konusunda herhangi bir sıkıntısının olmadığı bilinmelidir. Fakat granit içeriğinden dolayı yine akıllarda soru işareti yaratmakta ve kanserojen bir etki ortaya koyabilmektedir. En mantıklı ve temiz seçim ise çelik ya da porselen tavalar olacaktır. Her ikisi de doğru kullanıldığı zaman herhangi bir yapışmaya sebep olmayacaktır. Bu şekilde teflonun kanserojen etkisinden de kısa bir süre içerisinde kurtulma imkanını elde edebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.