Ana Sayfa Cilt Bakımı Cilt sağlığı için neler yapılabilir? Tüm Detaylar

Cilt sağlığı için neler yapılabilir? Tüm Detaylar

113
0
Paylaş
Cilt sağlığı için neler yapılabilir? Tüm Detaylar
Cilt sağlığı

Cilt sağlığı için neler yapılabilir? Tüm Detaylar

Cilt sağlığı ; Cildimiz bütün vücudu dıştan örtse de en çok yüzü örten cilde önem verilir ve cilt bakımı denildiği zaman akla sadece yüz güzelliği gelir. Stresten, hava koşullarından, beslenmeden etkilenen ciltle ilgili doğru yaklaşımlar daha sağlıklı görünmesini, kırışıklık, leke ve sivilcelerden kurtulmayı sağlar. Zamana kimse meydan okuyamasa da iyi bir bakımla daha güzel bir ciltle yaş almak mümkün olabilir. Aşağıdaki 10 maddede yapılan açıklamaları dikkate alarak cildinizin sağlıklı kalabilmesini ve ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

Cilt sağlığı için Cilt tipinin öğrenilmesi

Bebek gibi kusursuz bir cilde herkes sahip olmak ister ama cilt tipleri nedeniyle bazı kişiler bu konuda daha şanslıdır. Bir kişinin cildi parlıyorsa gözenekleri büyükse, krem sürmeseniz de gerilmiyorsa o cilt yağlıdır. Kuru ciltlerde pul pul dökülmeler görülür, cilt karma ise genellikle burun, çene ve alın bölgesi yağlı, diğer kısımlar kurudur. Bazı kişilerde makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünleri kullanıldığında kaşıntı, yanma gibi tepkiler oluşur. Böyle ciltlere de hassastır.

Cildin temizliği

Her cilt tipi uygun temizleyicilerle günde iki defa temizlenmelidir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak öncelikle buna bağlıdır. Normal ciltliler kendilerine uygun formüllü bir temizleyici kullanmalı ve ılık suyla temizlemelidir. Hassas bir cilde sahip olanlar ciltte kalabilen, hafif ürünler kullanmalı, sabundan, parfümlü ve alkollü ürünlerden kaçınmalı, gliserinli, papatya özlü veya yeşil çaylı ürünler seçmelidir. Kuru ciltliler de sabun kullanmamalı, kokusuz ve alkolsüz krem şeklinde temizleyicileri, yağlı olanlar da temizleme jellerini tercih etmelidir. Tüm ciltlerde temizleyici ürünler nazik ve yuvarlak hareketlerle, fazla bastırmadan uygulanmalı ve durulaması ılık ve bol suyla yapılmalıdır. Ayrıca cildi kuru olanlar ölü derilerden kurtulmak için haftada bir defa peeling yapmalıdır. Böylece ciltleri canlanacak, daha aydınlık görünecektir.

Nemlendirme

Her cilt türü nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Sonbahar ve kış aylarında kurumaya şikâyetleri artacağından cilt bakımına daha fazla özen gösterilmelidir. Cilt tipinize uyacak bir nemlendirici günlük olarak kullanılmalı, kuru ciltler için nem tutucu özellikte bir nemlendirici, yağlı, akneye meyilli ciltler için de yağsız, su bazlı birnemlendirici seçilmelidir. Nemlendirici kremler cildin dışında ince bir tabaka halinde kalarak korurlar. Yaz aylarında güneş ve sıcaklar nedeniyle ciltler daha fazla kurumakta, fazladan nemlendirilmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Güneşten korunma

Güneş ışınları kuvvetlidir. Uzun süre güneşte kalmak ve bronzlaşmaya çalışmak, ultraviyole ışınlara fazla maruz kalmak cildi yaşlandıracak, hücrelere zarar verecek, kurutacaktır. Bu sebeple iyi bir nemlendirici olmadan güneş altında fazla kalınmamalıdır. Nemlendiricilerden başka ultraviyole filtreli güneş koruyucu kremleribulutlu havalarda bile kullanılmalı, üç saatte bir etkisi kaybolacağından yeniden sürülmelidir. Solaryum cihazları da güneş kadar zararlıdır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.