Ana Sayfa Annenin Not Defteri Bebeklerin Bronşit Tedavisinde Nebulizatör Kullanımı

Bebeklerin Bronşit Tedavisinde Nebulizatör Kullanımı

24
0
Paylaş
Bebeklerin Bronşit Tedavisinde Nebulizatör Kullanımı
Bebeklerin Bronşit Tedavisinde Nebulizatör Kullanımı

Bronşit çocuklarda en sık görülen kronik bir hastalıktır ve en sık görülme sıklığı% 9 ile 13 arasında değişmektedir. Bu hastalığın ismi astımlı bronşit veya spastik bronşit olarak adlandırılabilmektedir. Bütün bu isimler haklı olarak bronşiyal astım denilen aynı duruma gelmektedir.

Bronşit Başlangıcına Neden Olan Faktörler Nelerdir

Bronşit-Başlangıcına-Neden-Olan-Faktörler-300x206
Bronşit Başlangıcına Neden Olan Faktörler Nelerdir

Doğada bulunan polen, evdeki toz ve hayvan kılı solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlar sonucu bronşit harekete geçmektedir. Soğuk havalarda egzersiz, antibiyotikler veya aspirin gibi ilaçlar, çevresel nem, tahriş edici buharlar, sigara içme gibi durumlar bebeklerde solunum yolu rahatsızlığına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda alkollü ortamlar, kapalı havasız ortamlardan bebekler kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Bronşit Tanısı

Bebeklik döneminde ve erken çocukluk döneminde genellikle bronşit rahatsızlığı zor olmaktadır. Daha çok doktorun ve çocuğun geçmişinin klinik deneyimine dayanmaktadır. Doktora geç götürülen bebekler çarpıcı şekilde görülen öksürük ve hırıltı atakları olası bir astım olma şansını artırabilmektedir. Özellikle, bir aydan daha fazla hırıltı epizotlar tehlikeli olabilmektedir. 3 yaşından sonra da ortaya çıkan semptomlar çocukluk çağı bronşiti ve astım tanısını koyma olasılığı yüksektir.

Bronşit Tedavisi Ve Nebulizatör

Bronşit Tedavisi Ve Nebulizatör
Bronşit Tedavisi Ve Nebulizatör

Bronşit tedavisi, her yaştan çocuklarda ve bebeklerde nebulizatör tedavinin temel taşı olmaktadır. Farklı yaş grupları ve optimum sonuç için farklı temizleme dağıtım cihazları gerektirir. Bu nedenle cihazın seçimi özelleştirilir. Genel olarak, inhale edilmiş bir cihazın kullanılması, düşük maliyet, daha fazla güvenlik, daha kolay kullanım sağlamaktadır. Akciğerlerde daha fazla ilaç birikimi ve daha düşük yan etki riski nedeniyle bir nebulizatör ile muamele edilmesi de tercih nedeni olmaktadır.

Kullanma talimatına göre, temizleme için salin çözeltisi tedavi için kullanılmaktadır. Kronik ve akut bronşit, zatürre, bronşiyal astımda kullanılmaktadır. Nebulizatör tedavisi sadece akciğer veya bronş hastalıkları için kullanılmaktadır. Sonuçta, daha küçük damlacık boyutları, üst solunum yoluna çökmeden solunması halinde derin bölümlere düşmektedir. Solunduğunda, hasta balgamın sıvılaştırılmasına, öksürüğün iyileşmesine, solunum yolunun mukoza üzerinde yumuşatıcı etkisine neden olan minik salin parçacıklarını solumaktadır.

Bir nebulizatör için evde de salin hazırlanabilir veya bir ilaç hazırlanabilmektedir. Kullanmadan önce, ilacın oda sıcaklığına kadar ılıtılması ve daha sonra saf biçimde veya diğer ilaçlar ile karışım halinde bir nebulizatör 2-3 ml sodyum klorür çözeltisine aktarılması gerekmektedir. En iyi salin balgamın tıkanmasına yardımcı olan ve mukusun mukoza zarından salınmasına yardımcı olan dilaksiyel bronş ilaçları ile daha etkili olmaktadır.

Kontrol Tedavisi

Kontrol-Tedavisi-300x158
Kontrol Tedavisi

Çocuklarda ve bebeklerde kontrol tedavisi, uzun ve etkili olarak B2 uyarıcıları ve teofilinin kullanımını içermektedir. Bunlar her bebek ve her yaştaki çocuklar için bronşit tedavisinde en etkili yöntem olarak kullanılmaktadır. Düşük dozlarda verilen astımlı çocukların semptomlarında ve solunum fonksiyonlarında önemli bir iyileşme sağlamaktadır. Çok az sayıda çocuk daha yüksek dozda kortikosteroid tedavisine ihtiyaç duyacaktır.

Düşük dozlarda, kullanılan inhalenin uzun süreli kullanımı, çocuklarda büyüme hızı, obez, katarakt gelişimi, ses salınımı gibi yavaşlama gibi yan etkilere neden olmamaktadır. Kontrolsüz şiddetli çocukluk çağı bronşiti gelişimsel yavaşlamaya ve güçsüz bünye, kısa vücut boyuna neden olduğunu bilmek de önemlidir.

Bronşit ve Sonuç
Bronşit ve Sonuç

Bronşit Ve Sonuç

Şimdiye kadar bronşit balgamını akciğerlerden uzaklaştırmak için öksürüğü tedavi etmenin en güvenli ve en etkili yolu nebulizatör olmaya devam etmektedir. Bu tür bir tedavinin hemen hemen hiçbir zararı ve yan etkileri yoktur. İlaçlar olmadan fizyolojik çözüm hamile kadınlar da dahil olmak üzere her yaştan insan için güvenlidir. Fakat her insan için güvenilir sayılmamaktadır, buda kişiler ve bireylerin tercihi olmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.