Ana Sayfa Anne/Çocuk Bebeklere Banyo Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Bebeklere Banyo Yaptırırken Dikkat Edilecekler

110
0
Paylaş
Bebeklere Banyo Yaptırırken Dikkat Edilecekler
Bebeklere Banyo Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Bebeklere Banyo Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni annelerin en çok aklını kurcalayan noktaların başında bebek banyosu gelmektedir. Bebek banyosu konusunda ilk birkaç hafta zorlanacak olsanız bile daha sonrasında alışıp rutine bineceğinin de hatırlatılması gerekmektedir.

Bebeklere banyo yaptırırken dikkat edilecekler anneler için oldukça yol gösterici olacaktır.

  • Bebekleri sağlam bir biçimde tutmak oldukça önemlidir. Daha önce bebek tutma deneyimine sahip olmayan kişilerin en azından ilk banyoda yanlarında bir kişinin bulunması oldukça iyi olacaktır.
  • Suyun sıcaklığının bebeği olumsuz bir biçimde etkilemeyecek şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bebeklerin sıcaklık konusunda hassas olduğu ve ciltlerinin sıcaktan ve soğuktan çok hızlı bir biçimde etkilenebileceğinin de unutulmaması gerekmektedir.
  • Bebeğin kulaklarına su kaçırmamalısınız. Bu nedenle köpükleme aşaması kadar durulama aşamasına da önem verilmelidir. Kulağa yanlışlıkla su kaçırılması ve daha sonrasında da iyi bir kurulamanın yapılmaması sebebi ile orta kulak iltihabı dahi meydana gelebilmektedir.

Yeni doğan banyosu sırasında bu detayların akılda bulundurulması gerekmektedir.

Temizlik Ürünleri Nasıl Seçilmelidir?

Bebeklere banyo yaptırırken dikkat edilecekler konu başlığı altında banyo ürünlerinin seçimine de büyük önem verilmelidir. Bebeklerin hassas cildi ile uyumlu olacak zararsız ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ancak bu biçimde bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemeden kısa sürede banyo aşamasını bitirebilirsiniz. Şampuanın göz yakmayan cinsten olması özellikle dikkate alınması gereken detaylardandır.

Bebek banyosu sırasında kullanacağınız havlunun muhakkak daha öncesinde yüksek dereceli bir sıcaklıkta yıkanıp açık havada kurutulması gerekmektedir. Bu şekilde sorunsuz bir biçimde ve bebeğin sağlığın da olumsuz yönde etkilemeden bebeğinizin banyo aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Banyo Sıklığı: Bu durum annenin seçimine ve bebeklerin sağlık durumuna bağlıdır. Sağlık sorunu olan çocukların özellikle ortam müsait değilse sürekli olarak banyo yaptırmak çok da doğru olmayacaktır.

Rutin Oluşturma: Anne belirli bir rutin oluşturmak adına her gece yatmadan önce çocuğa banyo yaptırmayı da seçebilir. Bu şekilde banyo sonrası bebek artık uyku zamanının geldiğini anlayacaktır. Bebeklerin hayatında rutinlerin oldukça büyük bir yer tuttuğunun belirtilmesi gerekmektedir. Rutinler bebekleri dünyanın kaosu içerisinde sakinleştiren detaylardan bir tanesidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.