Ana Sayfa Anne/Çocuk Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı

159
0
Paylaş
Bebeklerde Gaz Sancısı
Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Önlemi

Bebeklerde gaz sancısı ilk 6 ayda çok sık görülen bir durumdur. Öncelikle bu durum hakkında endişelenmemek gerekir. Çünkü yeni doğan bebeklerin önemli bir kısmında gaz sancısı görülmektedir. Yenidoğan bebeklerin mide ve bağırsak sistemi yeteri kadar gelişmediği için anne sütünden geçen besinleri ya da hazır mamaları tam anlamıyla sindirememektedir.

Anneler İçin Altın Öneriler

Emziren anneler için en önemli ipucu kimyon. Emziren anneler her yedikleri yemekte kimyon kullanmalıdır hatta içtikleri suya bile çay kaşığı ucu ile kimyon atabilirler. Ayrıca emziren anneler, özelikle gaz sancısı yaşayan bebekleri varsa kuru bakliyatların (mercimek, nohut, fasulye gibi) aşırı tüketiminden kaçınmalıdır.

Bebeklerin beslenmesinden sonra gaz çıkartma seansları da oldukça önemli bir yere sahiptir. Ebeveynler bebeklerinin beslenmelerinden sonra sırtlarına avuç içleri ile daire çizerek gaz çıkana kadar (5-10 dakika arası) masaj yapabilirler. Ayrıca bebeklerini güvenli bir bölgede sırt üstü yatırarak ayaklarını karınlarına doğru çekerek (pedal çeviriyormuş gibi) gaz çıkana kadar (5-10 dakika arası)  masaj yapabilirsiniz.

Emziren anneler için anason, rezene gibi çayların tüketimi bebeklerde gaz sancısı durumunu azaltabilir. Anneler rezene çayını (mutlaka doktorlarına danıştıktan sonra) 1 aydan büyük bebeklerine de verebilirler. Ancak bebeklere verilecek rezene çayı günde 2 ya da 3 kez ve 2 çay kaşığını geçmemelidir. Gaz sancısını geçirmese bile bebeğinizin rahat uyumasını sağlayan bir diğer yöntemde gürültülü seslerdir. Anne karnında duyduğu seslere benzeyen ve onu sakinleştiren seslerdir. Bu sesler elektrik süpürgesi, fön makinesi gibi sesler olabilir.

Hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefonlar ve internet bu konuda size oldukça farklı seçenekler sunacaktır. Bebeğinizi rahatlatan en iyi sesi deneyerek bulabilirsiniz. Evet, bebeğinizin sebepsiz yere, durmak bilmeyen ağlamaları sizi oldukça çaresiz hissettiriyor hatta kahrediyor. Ama siz bu durumlarda ne kadar sakin olursanız bebeğinizin de sakinleşmesi o kadar kolay olacaktır. Çünkü yaşadığınız tüm duyguları (stresli, gergin) bebeğiniz de hissetmektedir.  Son olarak bu yöntemlerden farklı olarak doktorunuza danışarak hem sizin hem de bebeğinizin kullanabileceği, eczanelerden alabileceğiniz birçok bitkisel içerikli ürün de bulabilirsiniz. Unutmayın ki yaşadığınız bu sıkıntılar geçici bir dönemdir. Birçok bebek dördüncü aydan itibaren gaz sancılarına veda ediyor ve sizin bebeğiniz de bu sıkıntıları dördüncü aydan itibaren atlatmaya başlayacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.