Ana Sayfa Katagori Dışı Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu

94
0
Paylaş
Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu
Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu

Bebeklerin doğumundan itibaren özellikle ilk aylarda bağışıklık sistemleri gelişmez. Zamanla oluşan ve gelişen bağışlık sistemi nedeniyle, bebeklerde boğaz enfeksiyonu görülebilir. İlk 6 ay içerisinde sadece anne sütü ile beslenen bebekler, bağışıklık sisteminin gelişme sürecinde, mucizevi özelliğe sahip olan anne sütüyle korunma sağlarlar.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Bebeklerde 6 aydan sonra bağışıklık sistemi oluşmaya ve gelişmeye başlar. Fakat çevresel faktörler, iklim, yaşam koşulları gibi nedenlerle enfeksiyon kapabilirler. Polenler, havada uçuşan enfeksiyon partikülleri ve soğuk hava nedeniyle bebeklerde boğaz enfeksiyonu oluşabilir. Boğaz ve solunum yollarının tahriş olması nedeniyle oluşan enfeksiyonlar, bebeklerde daha hassas yöntemlerle tedavi edilir.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde enfeksiyon belirtileri şu şekilde belirtilebilir;

  • Yüksek ateş
  • Yutkunma ve yeme işlevlerinde güçlük
  • Sesin kısık çıkması veya ağlarken kısılması
  • Burun tıkanıklığı
  • Ağız kuruluğu ve enfeksiyon kokusu
  • Kuru öksürükler
  • Gözlerde kızarıklık ve ıslaklık
  • Halsizlik, yorgunluk
  • Boğaz şişkinliği
  • İştahsızlık ve kusma

Gibi belirtiler, boğaz yolu enfeksiyonlarının en belirgin belirtileridir. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu, bademciklerin büyümesine neden olur. Cilt yüzeyinde pullanma ve döküntüler, cildindeki kuruluklar enfeksiyon belirtileri arasındadır.

Kuru ve uzun süreli öksürükler, yeme problemleri ve ardından boğaz kuruluğu nedeniyle kusmalar, enfeksiyon olduğunun göstergeleridir.

Bebeklerde Enfeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle enfeksiyonun tespit edilmesi için doktor tarafından bazı analizler yapılır. Bakteri veya virüs yoluyla oluşan boğaz enfeksiyonlarında farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu nedeni virüs ise; enfeksiyonun hafifletilmesi için bazı uygulamalar yapılır. Bebeğin rahatlatılması için öncelikle ağrı kesici şuruplar ve yüksek ateşi düşürmek için ateş düşürücü şuruplar verilir. Şayet verilen ilaçların etkisi görülmez ve bebekte iyileşme olmazsa, hastanede tedavi edilir.

Boğaz enfeksiyonu olan bebeklerde hastalığın nedeni bakteri ise; antibiyotik tedaviler uygulanır. Bebekler için yaş ve kilosuna uygun dozlarda verilen antibiyotik şuruplarla tedavi edilirler.

Özellikle bebeklerde antibiyotik ağır olduğu için sadece doktorun önerdiği şekilde verilmesi gereklidir. Yaklaşık 48 saat içerisinde enfeksiyonun geçmeye başladığı gözlemlenir. Ateş düşürücü şuruplarla takviye yapılarak, boğazdaki iltihapların temizlenmesi sağlanır. İlaç alım süresi tamamlandıktan sonra bebek tamamen iyileşir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.