Ana Sayfa Anne/Çocuk Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür ?

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür ?

130
0
Paylaş
Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür ?
Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür ?

Bebeklerde ateş yükselmesi için yapılacak birkaç önemli şey bulunmaktadır; bunlardan ilki sakin olmak ve durumu daha da kötüye götürecek uygulamalardan kaçınmaktır. Özellikle ilk kez çocuk büyüten anne ve babalar, bebeklerin ateşi yükseldiğinde panik yapmaktadırlar. Bebeklerde ateş nasıl düşürülür ? Uzmanlar bebeklerdeki yüksek ateş konusunda önemli uyarılar yapmaktadırlar.

Bebeğin Ateşi Neden Yükselir?

Bebeğinizin ateşi yükseldiğinde ne yapmanız gerektiğine geçmeden önce ateşin nedenleri hakkında birkaç önemli noktaya değinmek istiyoruz. Bebekte yüksek ateş için sınır 39 derecedir. 38 derece ise bebeklerin birçoğu için hafif ateş olarak değerlendirilebilir ancak bu sıcak banyo yapmak ya da fazla hareket etmek gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Yüksek ateşin en önemli nedenleri arasında enfeksiyon, bağışıklık sistemi sorunları, aşı veya bazı ilaçlar bulunmaktadır.

Bebeğin Ateşi Yüksekse Ne Yapılmalıdır?

Bebeğin ateşi hafif yüksekse yani 38 dereceyse öncelikle üstünde ince kıyafetler olması yararlı olacaktır. Ortam sıcaklığının 22-24 derece olması yani oda sıcaklığı bebeğin vücut ısısını dengelemesi için idealdir.

Bunun dışında bebekte ateş düşürmek için yapılabilecekler şunlardır:

  • Ilık banyo yaptırmak

  • Bebeğin eklem bölgelerine ıslak bez ile masaj yapmak

  • Bebeğe fazla zorlamamak şartıyla yemek yedirmek

  • Sıvı alımını sağlamak

  • Doktor tarafından önerilen ateş düşürücü şurup içirmek

Saydığımız önlemlerle bebeğin ateşi düşürülebilir ancak özellikle bebeğiniz henüz 3 aylık olmamışsa direkt olarak onu doktora götürmek gerekmektedir. Bebeğin çok ağladığı, rahatsızlık hissettiği ve ateşinin 39-40 olduğu durumlarda da aynı şekilde hastaneye götürmeyi tercih etmelisiniz.

Ateş Ne Zaman Tehlikelidir?

Ateş, ciddiye alınması ve asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Özellikle bebek 3 aylık değilse, ateşi 3 gün boyunca düşmediyse ve 39 derece sınırına çıktıysa evde uygulama yapmak yerine doktor müdahalesi önem kazanır. Öksürük, kusma, sürekli ağlama da yüksek ateşe eşlik eden belirtiler arasındaysa vakit kaybetmemek gerekmektedir.

3 aydan daha büyük bebeklerde hemen doktora gitmek gerekmese de eğer alınan önlemlere karşı hala ateş düşürülmediyse ve çocukta aşırı halsizlik varsa sorunun kaynağı mutlaka öğrenilmelidir.

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür ? ile ilgili önemli bir konu da havaledir ve tehlikeli bir durumdur. Havale geçiren bebek düz yatırılmalıdır ve başı yana doğru çevrilmeli rahat nefes alması sağlanmalıdır. Havalede ateş ani yükseldiği için bilinç kaybı yaşanır. İlk müdahaleyi yaptıktan sonra bebek hemen doktora götürülmelidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.