Ana Sayfa Annenin Not Defteri Bebeği Rahatlatan Kelebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeği Rahatlatan Kelebek Masajı Nasıl Yapılır?

43
0
Paylaş
Bebeği Rahatlatan Kelebek Masajı Nasıl Yapılır? 3
Bebeği Rahatlatan Kelebek Masajı Nasıl Yapılır
Kelebek Masajı
Kelebek Masajı

Kelebek masajı bebeği rahatlatmak için kullanılan ve bebek 1 yaşına gelene kadar gerçekleştirebileceğiniz bir masaj çeşididir.  Kelebek masajının asıl amacı bebeği rahatlatmaktır.  Çok hassas dokunuşlarla bebeğin rahatlaması ve kendini iyi hissetmesi sağlanır. Her annenin evde rahatlıkla uygulayabileceği kelebek masajında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Kelebek Masajına Hazırlık

Kelebek masajında çok naif dokunuşlar yapabilmek önemlidir. Kelebek masajına hazırlık aşamaları şu şekildedir:

  • Anneler kelebek masajı yapmadan önce tırnaklarının kısa ve temiz olmasına çok dikkat etmelidir. Anneler tüm takılarını çıkarmalı ve bebeğine zarar vermemelidir.
  • Kelebek masajı için kullanılacak olan yağların tamamen doğal yağlardan veya bebek yağlarından meydana gelmesi gerekmektedir. Kelebek masajı uygulanırken bebek çıplak olur.  Bu nedenle oda ısısı iyi ayarlanmalı, bebek üşütülmemelidir.
  • Masajdan önce anneler ellerinin sıcaklığını kontrol etmesi gerekir. Bebekleri rahatsız edecek bir şekilde masaj yapılmamalıdır.
  • Masajda yapılan tüm hareketler belli bir ritmi bozmadan 2-3 kez tekrarlanması gerekmektedir.
  • Kelebek masajına başlamadan önce bebeklerin uykusuz olmaması çok önemlidir. Aksi halde huysuzlaşabilir. Bebeğiniz huysuzlaştığımda masajı sonlandırmanız gerekebilir.
  • Bebeklere masaj yapılmadan önce ne tam tok ne de tam aç olmalıdır. Bebeğinizi besledikten yarım saat sonra masajı yapabilirsiniz.
  • Kelebek masajına ilk başladığınızda 5 dakika uygulamanız yeterlidir. Ancak ilerledikçe 20 dakika boyunca masajı yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Kelebek Masajı Nasıl Yapılır?

Kelebek Masajı Nasıl Yapılır
Kelebek Masajı Nasıl Yapılır

Kelebek masajı için tüm gerekli koşullar yerine getirildikten sonra masaja geçilebilir. İşte çok merak edilen kelebek masajının aşamaları şu şekildedir:

1.Aşama

Bebeğin alnının tam ortasından iki parmağınız yardımıyla şakaklara doğru ilerleyin ve kaş ortasından başlayıp şakaklara kadar masaj yapın. Aynı işlemi burundan şakaklara, dudağın ortasından şakaklara ve çeneden şakaklara olacak şekilde tekrarlayın.

2.Aşama

Sonraki aşama göğüs bölgesidir. Omuzlardan başlayarak üç parmağınızın yardımıyla yukarıdan aşağı olacak şekilde çapraz şekilde masaj yapın.

3.Aşama

Omuzlardan başlayıp kollardan aşağı ve yukarı doğru hafif bir şekilde sıkma ve döndürme hareketleri yapın. Bebeğinizin parmaklarının hepsine avuç içinden başlayıp parmaklara kadar masaj yapın.

4.Aşama

Bebeğin bağırdak sinirleri ile karın bölgesi uyarılmaktadır. Böylece bebeğinizin çok daha rahat bir şekilde gaz çıkarması sağlanır. Rahatlamış olan bebekler artık uykuya dalmaya hazırdır.  4. aşamada karın bölgesinden sağdan sola doğru üç parmak yardımıyla bir çizgi çizilmektedir. Daha sonra aşağı doğru inilip L çizilmekte ve kasıklara gelindiğinde tek parmakla daireler çizilmektedir.

5.Aşama

Kol masajının aynısı bacaklara da uygulanmaktadır. Yukardan aşağı ve aşağıdan yukarıya olmak üzere masaj hareketleri gerçekleştirilmektedir.

6.Aşama

Ayak parmaklarına tek tek masaj yapılmakta ve parmaktan başlayıp topuğa kadar düz çizgiler çizilmek suretiyle masaj işlemi gerçekleştirilmektedir.

7.Aşama

Son bölge olan sırt bölgesine gelindiğinde popodan başlayıp enseye kadar düz çizgiler çiziliyor ve aşağı inip yanlara doğru yarım kalp çizip masajı tamamlıyoruz.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.